Rahvusvahelisel muusikapäeval Eesti Muuusikanõukogu interpretatsioonipreemiaga tunnustatud Tallinna Kammerorkester (TKO) alustab uut hooaega paljulubavalt – koos uue peadirigendiga.
Hooaja avakontserdil astub Risto Joost esimest korda publiku ette TKO peadirigendina. Viljakat ja põnevat koostööd on tehtud viimastel hooaegadel palju, kuid Risto Joosti asumine tööle peadirigendi ametikohale tõotab tuua nii publiku kui ka orkestri jaoks veelgi rohkem värskeid ideid ja suurepärase kvaliteediga kontserte.
Virtuoossed solistid. Kontserdi kavas on Elleri Muusika keelpillidele, Šostakovitši Klaverikontsert nr 1, Kõrvitsa Laul Sõpradele ja Tšaikovski Keelpilliserenaad.
Solistina astub üles Eesti noorema põlvkonna üks väljapaistvamaid pianiste Sten Lassmann, kelle kohta Toomas Velmet on kirjutanud ajalehes Sirp: “Sten Lassmann on igal kontserdil kuulajate tähelepanu võitnud virtuoosse, orkestraalse pianismiga ning samaaegselt võimega targalt süveneda esitusel teoste üksikasjadesse.” Tema esituses kõlab Dmitri Šostakovitši Klaverikontsert nr 1.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Šostakovitš oli ka ise suurepärane panist. Tema esimene instrumentaalkontsert võeti 80 aastat tagasi autori soleerimisel väga hästi vastu ning sai kiiresti 20. sajandi klaveriliteratuuri üheks populaarsemaks kontserdiks. Kontserdi koosseis on eriline – keelpilliorkester, klaver ja soolotrompet – trompeti partiid mängib kontserdil Indrek Vau.
Teos on lakoonilise, tihti satiirilis-parodeeriva väljenduslaadiga, neoklassitsistlikus stiilis, kus kostab tsitaate nii Haydni, Beethoveni kui ka Šostakovitši enda teostest.
Kavas Tšaikovski lemmikteos. Pjotr Tšaikovski Serenaad keelpilliorkestrile (1880) on üks tähtsamaid teoseid keelpilliorkestri repertuaaris. Ka Tšaikovksi ise hindas seda oma loomingus kõige kõrgemalt. Teose esimene osa, Pezzo in forma di sonatina (Pala sonatiini vormis) on Tšaikovski sõnul austusavaldus oma iidolile Mozartile, kes teatavasti on loonud kuulsaima teose selles žanris – “Väike öömuusika”.
Kirjas Tallinnast pärit Peeter Jürgensonile, kellest oli Moskvas saanud Venemaa suurim noodikirjastaja, teatas Tšaikovski: “Ei tea, kas sellest, et see on minu viimatine vaimusünnitis, või siis sellest, et ta tõesti päris kenakesti välja on tulnud, aga ma nii hirmsasti armastan seda serenaadi, ja meeletult tahaks teda nii ruttu kui võimalik ilmavalgele lasta.”
Tallinna Kammerorkestri 20. aastapäeva puhul kirjutas Tõnu Kõrvits orkestrile hooaja avakontserdiks veel ka pühendusteose “Laulu sõpradele”, mis kõlab homme õhtul Mustpeade majas esiettekandes.
Kontsert
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tallinna Kammerorkestri hooaja avakontsert
05.10 kl 19 Tallinnas Mustpeade maja valges saalisPiletid: 8–12 eurot
www.tko.ee