Raido Neemre • 4. detsember 2013 kell 18:36

Maailma vihatuim turg on Venemaa

Maailma vihatuima turu kohale on mitu kandidaati. Jaapan üritab siiani tulla välja kaks aastakümmet kestnud majandusseisakust, USA turud näevad päris head välja riigi kohta, kus keskpank peab majanduse elavdamiseks iga kuu majandusesse raha pumpama ning eurotsooni aktsiad on hinnastatud eeldusel, et  ühisvaluuta jääb ellu, mis aga pole kaugeltki mitte kindel. Investoritel on kuhjaga põhjuseid olla mures ükskõik millise pärast neist. 

Kuid kõige vihatum turg on Venemaa. Goldman Sachs kalkulatsioonide kohaselt on Venemaa 21-st arenevast turust kõige odavam. Võrdlusindeks MICEX on jäänud püsima 1500 punkti juures, mis jääb 2007. aasta 2000 punktile kõvasti alla.

Tõsi on see, et Venemaa puhul on veel mitmeid ebameeldivaid asju peale kiusliku, autoritaarse loomuga valitsuse. Majanduskasv aeglustub, jäädes ohtlikult sõltuvaks oma naftatööstusest ajal, mil energiahinnad kukuvad; Venemaa demograafiline seis on kohutav, korruptsioon on endeemiline ning riik on näidanud vähest võimekust laiapõhjalise majanduse loomisel.

Igal asjal on aga oma hind. Venemaal on haritud tööjõud, suur potentsiaal jõuda arenenud maailmale järele, riigi rahandus on rahuldavas seisus, maksud on madalad ning infrastruktuur areneb. See on odavaim kasvuturg maailmas ning investorid peaksid oma pilgud sinna suunama.

Hetkel kuum