Analüütik: lehtede reklaamikäive valmistas ootamatu pettumuse

Mari Mets 02. jaanuar 2014, 15:39

Mullune ajalehtede kesine reklaamikäive jäi konkureerivate kanalite edu, reklaamiandjate ettevaatlikkuse ning väljaannete imidžimuutuse taha, kuid tänavu on oodata väikest tõusu, leiab meediaanalüütik Toomas Leito.

Lõppenud aastal vaid ühe protsendi võrra suurenenud reklaamimaht, kuid seejuures sama palju langenud käive, valmistas meediaanalüütik Toomas Leitole ootamatu pettumuse, sest sügisel prognoosis ta lehtede reklaamimaastikul veel mitmeprotsendilist tõusu. Viis suuremat Eesti ajalehte saavutasid kogukäibeks 14 miljonit eurot, mis jääb ühe protsendi võrra alla aasta varasemale tulemusele.

„Üks faktor oli kindlasti see, et ajalehed ei suutnud sammu pidada efektiivsemate konkureerivate reklaamiandjatega nagu internetimeedia, televisioon ja isegi ajakirjad trükimeedia esindajatena, kes võtsid ajalehtede osa lihtsalt endale," selgitas Leito.

„Samas jätkus ka üldine trend nii lehtede leviku kui lugejate vähenemises. Seetõttu on reklaamiandjatel ajalehtedesse reklaamipinna ostmisel juba ettevaatlik hoiak,“ lisas ta.

„Muidugi peab vaatama ka lehti eraldi, Postimehel ja Äripäeval läks ju hästi, kuid näiteks Eesti Ekspressi praeguse kehva tulemuse puhul mängib rolli ka see, et omal ajal sai Ekspress suurema reklaamituru, kui tema levik ja positsioon meedias eeldaks. Ekspressi jaoks oli reklaamiandjatel vanasti nende suhtes väga soodne hoiak: „Kui sind pole Ekspressis, pole sind olemas.“ Tasapisi on see murenenud, pildil püsimiseks ei pea enam tingimata Ekspressis olema, eriti puudutab see imidžireklaami, mida oli möödunud aastal niigi erakordselt vähe,“ sõnas Leito.

Mullu sügisel turule lisandunud laupäevase Eesti Päevalehe asemel ilmuma hakanud nädalalehe LP mõju Ekspressi käibelangusele ei hinda Leito väga suureks. „Ülemöödunud sügisel turule tulles võttis LP küll väga edukalt reklaami, kuid aasta hiljem olid nad reklaami poolest juba üsna tagasihoidlikud, käive kukkus tohutult,“ ütles Leito.

Paariaastase paigaltammumise reklaamiturul lõpetab Leito hinnangul tänavu ajalehtede 2-3protsendiline reklaamikäibe tõus ning veebis 4-5protsendiline tõus. „Eestis määravad muutused reklaamiturul ära 30 suurema firma reklaamieelarved. Nende põhjal on tasapisi tõusu märgata, samuti pankade ja majandusspetsialistide prognoosidest," selgitas Leito.

Paberlehtedesse müüdud reklaami käive on Leito hinnangul 2014. aastal jätkuvalt suurem kui veebis ning käibe osas ei ületa veebimeedia veel nii pea paberlehti. Küll aga jätkub veelgi odavama reklaampinnaga veebis reklaamimahu suurenemine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2014, 15:39

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing