Josing: algava aasta optimism põhjendatud

Mari Mets 07. jaanuar 2014, 14:17

Eesti majandususalduse indeks oli aasta lõpus õigustatult üle euroliidu keskmise, sest siinne laenukeskkond on soodne, ekspordipartneritel läheb hästi ning inflatsioon taltunud, leidis konjunktuuriinstituudi värske uuring.

Eesti konjunktuuriinstituudi hinnangul küündis Eesti majanduskliima detsembri lõpus kuue soojapügalani ehk oli napilt üle rahuldava määra. „Heani“ jäi veel kolm kraadi. „Heast“ lahutas Eesti majandust peaasjalikult oodatust märksa madalamaks jäänud majanduskasv, mille peapõhjuseks oli konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul ettevõtjate kesine huvi investeerida. Algavaks aastaks on prognoos aga õigustatult positiivsem.

„SKP jäi 2013. aastal oodatust väiksemaks, sest ettevõtjate võimekus investeerida jäi samuti oodatust väiksemaks. Alanud aasta perspektiivis arvab aga 36 protsenti ettevõtjatest, et nende investeeringud suurenevad ning 37 protsenti arvab, et need jäävad vähemalt samaks. Lisaks on suurenenud ehitusettevõtjate arv, kes plaanivad ehitussektoris hinda alandada. Neid on tervelt 29 protsenti, mullu oli nende osakaal 15 protsenti. Hinnatõusu plaanib 6 protsenti ehitusettevõtjatest, mullu oli neid 21 protsenti,“ selgitas Josing.

„Võrreldes eelmise aastaga on suurenenud märkimisväärselt tarbijate kindlustunne, sest tarbijate inflatsiooniootused on oluliselt väiksemad kui mullu enne elektrihinna tõusu. Nüüdseks on inflatsioon taltunud ning töötus vähenenud. Eesti tarbijate kindlustunne on Euroopa Liidu kõrgeimate seas, järgnedes Rootsile, Soomele ja Saksamaale,“ ütles Josing.

Lisaks on viimastel kuudel suurenenud tellimused nii näiteks Saksamaa kui Rootsi ettevõtjatelt, seega on ka Eestil võimalus selle kaudu oma allhanget suurendada, sest ka meie ekspordipartnerite majandususaldus on kõrge, lisas ta.

Viimases kvartalis oli möödunud aasta parim laenukeskkonnaindeks. Josingu sõnul on kõige lihtsam saada praegu laenu hea projekti realiseerimiseks eelkõige kinnisvarasektoris. „Pankade valmisolek laenu andmiseks on sobiv nii ettevõtjatele kui eratarbijatele, kolmveerand tööstusettevõtetest on kinnitanud, et nende suhted pankadega on head,“ täpsustas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2014, 14:18
Otsi:

Ava täpsem otsing