Lumekoristuseks sõlmi leping varakult

18. jaanuar 2014, 07:33

 Pideva tõhusa lumekoristusteenuse saamiseks tuleb varakult sõlmida korralik leping usaldusväärse teenusepakkujaga.

Eelkõige on ettevõtja enda huvides parklate ja muude kasutuspindade korrashoid, kuid vastavalt kohaliku omavalitsuse poolt kehtestatud heakorra eeskirjadele on kõigil kinnistuomanikel kohustus oma krundiga piirnevad kõnniteed (puhastusalad) lumest puhastada ning tõrjuda libedus.

Kui kellelgi peaks teie krundile piirneval puhastusalal libeduse tõttu kahju tekkima, siis peate teie seadusest tulenevat kohustust rikkuva käitumise tõttu hüvitama õigusvastaselt tekitatud kahju. Et mitte sellistesse vaidlustesse sattuda, on targem mõelda juba aegsasti lumekoristusele. Nagu pakkujaid, on ka vastavaid teenuseid turul mitmeid. Enne, kui tõtata teenust telllima, peaks aga selgeks tegema, mida täpselt ootate.

Saab kasutada enda töötajaid

Kui ettevõttel tööjõudu jagub, siis võib rakendada oma inimesed lund koristama. Selleks on võimalus rentida vastav tehnika, mis aga eeldab juba vastavate oskuste olemasolu. Hanover Grupp OÜ kodulehel varieeruvad rasketehnika rendi hinnad 24-38 euroni tunnis, millele lisandub käibemaks. Suurema lume ühekordseks koristuseks võib selline variant olla sobiv, kuid tihtipeale on aga kõigil käed-jalad tööd täis ning lihtsam on jätta lumekoristus professionaalide hoolde. Statoil Fuel and Retail Eesti AS esindaja Jaanus Pautsi sõnul teevad nende ettevõttes igapäevase väiksema koristuse teenindusjaama töötajad, kuid suuremad koristustööd sh lumekoristuse ostetakse sisse teenusepakkuja käest. Ka masinad ei ole lõpuni universaalsed - kõikidel objektidel ei saa ainult mehhanismidega tööd teha ning sellisteks puhkudeks on ka professionaalsetel lumekoristajatel alati labidas varuks. Lumekoristust pakutakse üldjuhul ilma äraveota ning sellisel juhul varieeruvad hinnad 7-15 euroni tunnis (lisandub käibemaks). Selline hind ei sisalda aga rasketehnika renti, mis vajadusel jällegi lisandub.

Tavaline on ka see, et teenusepakkujad on kehtestanud miinimumtasu, mis jääb üldjuhul 60 ja 70 euro vahele. Kusjuures tuleb selgelt vahet teha lume kokkulükkamisel ning äraveol, mille kuupmeetri hinnad on kõigil ettevõtetel kokkuleppelised. Praktikas on teenusepakkujad sattunud olukordadesse, kus tellitakse lume äravedu, kuid kohapeal selgub, et enne on vaja see ka kokku lükata. Seetõttu rõhutavad teenusepakkujad, et klient peab endale selgeks tegema, mis teenust täpselt vaja on, ning lumekoristajate ülesanne on kõige ökonoomsem lahendus pakkuda. Iseenesest arusaadavalt peab klient ka tagama selle, et koristuse ajal oleks ala autodest vaba.

Pideva hoolduse jaoks sõlmi leping

Korraline lumekoristus ei pruugi aga kliendi soove alati täita, sest lumi võib ikka peale koristust uuesti maha sadada. Kui soov on hoida puhastusalad lumevabadena konstantselt, siis on mõistlikum sõlmida hooldusleping, mille kohaselt teenusepakkuja koristab lund vastavalt selle mahasadamise järgi. Vanemate tegijate portfell koosnebki suuresti ainult sellistest lepingutest. Lund hakatakse koristama siis, kui lume paksus maapinnal saavutab kokkulepitud sentimetraaži. RKM Team OÜ juhatuse liige Raigo Sepp toob välja, et üldjuhul on selleks kokkulepitud paksuseks 2- 5 sentimeetrit. Suurem osa lepinguid sõlmitakse juba septembris - siis ei ole ka ohtu klientidel esimese lumega hätta jääda.. Üks on aga kindel - kui lumi maha sajab, siis täidetakse eelkõige hoolduslepingutest tulenevad kohustused ning seejärel suundutakse korralisi töid tegema. Kui aknast lumesadu nähes telefon haarata ning koristust hakata tellima, võite üllatuda: "Keegi ei oska arvatagi, et nii pikad järjekorrad on" ütleb Sepp. Nii võite te leida ennast olukorrast, kus helistate järjest firmasid läbi ning lõpuks olete teenuse eest nõus kas või kõrgemat hinda maksma, et lumi koristatud saaks.

Ka lumekoristuse puhul ei pääse me erandlikest õnnetustest - "Koristustraktorid on lõhkunud sageli tanklates äärekivisid." ütleb Olerex AS-i esindaja Liina Kivimägi. Sellistest olukordadest kõneldes tõstatub teenuse kvaliteedi teema - "Kõik sahad on üldjuhul varustatud kummist teraga ja teiseks on sahal alati ujuv asend või kompensatsioonimehhanism, mis vedrudega lööb saha üles, kui see kusagile vastu läheb. Osa traktoreid lükkavad aga lihtsalt kopp-laadurite kühvlitega ning seal on metalltera, millega on juba lihtsam äärekivi vigastada." kommenteeris Jaakson Haldusteenus OÜ esindaja Urmas Teeorg. Seega ei pruugi põllumees, kes oma traktoriga on talvel tulnud linna lund lükkama, olla kõige ohutum valik.

Äsjane Maxima tragöödia Riias on suunanud projekteerijate ja inseneride tähelepanu katusekonstruktsioonide kontrollimisele ja õige ta on - ka eeloleval talvel mahasadav lumi võib katustel paksu pahandust tekitada. Lume kogunemisel katustele muutub see aina raskemaks ning sissekukkumise või deformeerumise oht suureneb, sest sageli ole katuste ehitamisel arvestatud selliste koormustega. Lume raskuse all sissekukkunud katust, nagu ka sellest tingitud kahjustusi hoonele ja selles olevale varale, kodu- ja varakindlustuslepingud reeglina ei hüvita. Seega jäävad need puhtalt kliendi enda kanda. Lumekoristuse ja jääpurikate eemaldamise hinnad katustelt algavad 10 eurost ning, kui objekt on niivõrd keeruline, et vajab alpinisti oskusi, siis algavad hinnad 25 eurost.

Soovitused lumekoristuseks:

" Selgita välja, millist teenust vajad (lume kokkulükkamine, äratoimetamine, libedusetõrje)

" Hooldusleping sõlmi hiljemalt septembris

" Enne lume tulekut vaata koos teenuse pakkujaga koristatav ala üle, et kaardistada piirded, äärekivid ja muud objektid, mis lume alla jäävad

" Lumekoristuse ajaks vabasta parkla autodest

" Hoolimata hoolduslepingust varu endale esmavajalikud lumekoristusvahendid (labidad, graniitkillustik, sool)

" Koostööpartneri valimisel ole põhjalik, et mitte sattuda vahendajate otsa, kes ei pruugi tagada soovitud kvaliteeti

" Kontrolli enne lume tulekut, et katuse äravoolu küte oleks sisse lülitatud

" Kevadel võib traktoriga lumehunnikuid segada ja laotada, et kiirendada lume sulamist

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    18. January 2014, 08:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing