Swedbank: toiduained hakkavad hinnakasvu oluliselt vedama

Ken Rohelaan 07. märts 2014, 12:00

Swedbanki prognoosi kohaselt püsib selle aasta esimestel kuudel hinnakasv Eestis madal, kuid hakkab siis tasapisi kiirenema, mille üheks olulisemaks hinnakasvu vedajaks on toiduained, teatas panga peaökonomist Tõnu Mertsina.

"Hinnakasvu ulatus sõltub muuhulgas ka sellest, millal ja kuivõrd euro vahetuskurss nõrgeneb. See muudaks maailmaturult sisseostetud kaubad suhteliselt kallimaks. Aasta kokkuvõttes kasvavad aga hinnad aeglasemalt kui möödunud aastal," ütles Mertsina.

Statistikaameti teatel oli tarbijahinnaindeksi muutus 2014. aasta veebruaris võrreldes jaanuariga 0,1% ja võrreldes eelmise aasta veebruariga 0,6%.

Swedbanki peaökonomisti teatel on maailmaturult sisseostetud toorainete hindu aidanud madal hoida ka tugev euro.

"Toiduainete hinnakasv on aga paaril viimasel kuul kiirenenud. Kõige enam hoidsidki tarbijahindade kasvu üleval 2,4% kallimad toiduained. Maailmaturul aeglustus veebruaris toiduainete hindade langus 2%-ni, möödunud aasta teisel poolaastal vähenesid maailmaturul toiduainetehinnad 4,5%," ütles Mertsina.

Piima- ja teraviljahinnad erinevad oluliselt

Tema sõnul käituvad samal ajal üksikute toidutoorainete hinnad väga erinevalt: kui näiteks piimahindade kasv kiirenes 31%-ni, siis teraviljahindade langus aeglustus 19%-ni. Mertsina teatel aitab teraviljahindasid madalal hoida eelmise aasta suur saak, sellest kogunenud varud ja suurem eksport. Piimahindade kasvu peamiseks põhjuseks on piimatoodete nõudluse suur kasv mitmetel tärkavatel turgudel (peamiselt Hiinas ja Venemaal).

"Toiduainete hinnalangus maailmaturul aeglustub. Peamiseks põhjuseks tootmisest suurem nõudlus. Samas sõltuvad toiduainete hinnad väga palju ka ilmastikust. Ebasoodsad ilmastikuolud võivad vähendada tootmist ning tõsta põllumajandussaaduste hindasid, eriti puudutab see teravilja," teatas peaökonomist.

Mertsina sõnul pidurdas lisaks toiduainetele veebruaris inflatsiooni alanemist tugevamalt juba kolmandat kuud kallinenud alkohoolsete jookide ja tubakatoodete hinnakasv. Tema teatel andis nimetatud toodete hinnakasvu muuhulgas oma panuse aasta algusest taas tõstetud alkoholi- ja tubakatoodete aktsiisimäärade kergitamine, kuigi olulist baasiefekti ei tekkinud, sest aktsiise tõsteti ka eelmisel aastal.

"Ootuspäraselt on sideteenuste ja kaupade hindade tugev langus hakanud taanduma. Veebruaris aeglustus nende hinnalangus juba kolmandat kuud järjest ja ulatus 7%-ni, möödunud aastal vähenesid sideteenuste ja kaupade hinnad ligikaudu 10%," teatas Mertsina. Tema sõnul on telekommunikatsiooniettevõtete kasumid viimastel aastatel vähenenud (möödunud aasta viimasel kvartalil oli siiski juba korralik kasumite kasv), mistõttu on nende teenuste ja kaupade hinnalanguse aeglustumine ootuspärane.

Mootorikütuse hind langes

Swedbanki peaökonomisti teatel jätkus tarbijahindade kasvu aeglustumine kaheksandat kuud järjest, mille üheks põhjuseks oli ka  viimastel kuudel Eestis müüdava mootorikütuse hinnalanguse süvenemine. Veebruaris oli mootorikütus aastases võrdluses 4,6% odavam. Maailmaturu toornafta hind eurodes oli aga isegi 8% odavam.

"Ühest küljest mõjutab eesoleval perioodil maailmaturu naftahinda arenevate turgude aeglasem kasv ja sellest tulenevalt veidi nõrgem nõudlus. Teisest küljest on sellel aastal oodata OPEC riikide naftatoodangu ning selle ekspordi suurenemist," teatas Mertsina. Tema sõnul peaks lisaks Liibüale ja Iraanile naftatoodang suurenema ka Põhja-Ameerikas, kus on viimasel ajal tehtud palju investeeringuid naftatootmise uude tehnoloogiasse.

Mertsina sõnul peaks suurem naftatootmine sellel aastal maailmaturu naftahindasid allapoole tooma. Swedbanki prognoosi kohaselt alaneb naftahind praeguselt ligi 108 USD-lt barreli kohta 105 USD-ni. "Samas on naftahinnad väga tundlikud geopoliitilistele kriisidele. Peamiseks ohuallikaks on jätkuvalt Lähis-Ida. Venemaa ja Ukraina konflikti eskaleerumine eelmise nädala lõpus kuni selle nädala esmaspäevani tõstis maailmaturul naftahindasid, kuid need on uuesti allapoole liikunud," lisas Mertsina.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. March 2014, 12:00
Otsi:

Ava täpsem otsing