Päikesepaneelide tootjatele särab päike kõrgel

23. märts 2014, 17:14

Päikeseenergia nõudlus on kasvanud, muutes selle tootmise aina tulusamaks paneelide hinna langedes. Suuremad päikesepaneelide tootjad töötavad täisvõimsuse lähedal.

USA panga JPMorgani analüütikud  prognoosivad, et päikesepaneelitootjad jätkavad nii tulemuste kui ka käibe osas tugevat paranemist. JPMorgani arvates peaksid investorid ostma vaid tööstusharu liidrite aktsiaid. Sektoris leidub ka palju isendeid, mis on alles kahjumlikud.

Aastaid on Wall Street rääkinud, et kord tuleb päikeseenergia aeg. Nüüd on see käes. Enam kui korra on investorid selle investeerimisidee­ga kõrvetada saanud, kirjutati 24/7 Wall St blogis. Kuna tootmiskulud ja paneelide hinnad on langenud ja vaja on üha enam energiat nii ettevõtete kui ka kodumajapidamiste poolel, on lõpuks jõudnud kätte aeg, mil kauaoodatud kriitiline mass on hakanud päikeseenergiat rakendama.

Päikesepaneelide tootjad on olnud hädas ­Hiinast pärineva päikesepaneelide ületootmisega, mis pani isegi USA ja Euroopa tootjaid nõudma kaitsetolle Hiina toodangu vastu. Nüüd aga on Hiinas päikesepaneelide nõudlus ületamas tootmist ja see on võtnud vähemaks pakkumis- ja hinnasurvet välismaal. Mõni ime, et ­Hiinas kasvab nõudlus. Hiina suurlinnade saastatud õhk nõuab sekkumist, kuna see on tervist ohustav. Päikeseenergia kasutamisel teiste energialiikide asemel võib tuua ka Pekingis sudu asemel päikese nähtavale.

USA börsil olev Hiina tootja Yingli Green Energy teatas läinud nädalal, et nad peaksid muutuma teises kvartalis nullkasumlikuks ja kolmandas kvartalis kasumlikuks. JinkoSolar, Trina Solar ja JA Solar Holdings on vihjanud investoritele, et oodake meilt 2014. aastal suuremaid tarneid ja kasumeid.

Kasvav nõudlus aitab üle saada üleilmsest päikesepaneelide ülepakkumisest, mis hävitas tööstusharus kasumeid ja pankrotistas enam kui tosinkond tootjat.

Hiina möödus mullu suurimast päikesepaneelide turust Saksamaast. Tänavu võidakse ­Hiinas installeerida enam kui 14 gigavati jagu päikesepaneele.  Mullu installeeriti Hiinas rekordiliselt 12 gigavatti tootmiseks vajalikkew päikesepaneele, mis on silmapaistev kasv võrreldes 2012. aasta 3,6 gigavatiga.

USA suurim päikesepaneelitootja SolarPower püüab installeerida rohkem tööstusettevõtete ja ladude katustele päikesepaneele ja energia tootmiseks vajalikke süsteeme. Elektritoojad vajavad aina väiksemaid päikeseelektrijaamu. Väiksemate projektidega tegelemine ja klientide juures tootmissüsteemide paigaldamine võib tõsta järgmise kolme aasta jooksul käivet kuni 36%, prognoosis ettevõtte juhatuse esimees Jim Hughes neljapäeval. Mullu sai ettevõte 65% käibest suurte päikesefarmide müügist elektritootjatele. See turu osa on aga hoogu maha võtmas, kuna osariikide nõutud puhta elektri tootmise mahud on juba täis ja nad ei pea vajalikuks osta parema hinnaga suuremas mahus päikeseenergiat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. March 2014, 13:56
Otsi:

Ava täpsem otsing