Kaalumisel uued sanktsioonid

Sirje Rank 13. aprill 2014, 12:01

USA välisminister John Kerry väljendas laupäeval Venemaa välisministri Sergei Lavroviga aset leidnud telefonikõnes tõsist muret, et Ida-Ukrainas puhkenud rahutused on orkestreeritud ning sarnast laadi sündmustega, mis eelnesid Krimmi annekteerimisele.

Kerry hoiatas Lavrovi, et kui Venemaa pingeid piirkonnas maha ei võta ja vägesid piirilt tagasi ei tõmba, on sellel Venemaa jaoks tagajärjed, vahendas agentuur Bloomberg.

Valge Maja teatas laupäeval, et USA asepresident Joe Biden sõidab 22. aprillil Ukrainasse, et arutada viimaseid arenguid Ukraina idaosas.

Biden arutab Ukraina valitsusliikmetega ja teiste ametnikega rahvusvahelisi jõupingutusi Ukraina majanduse stabiliseerimiseks ning abi 25. maile kavandatud presidendivalimiste läbiviimiseks. Samuti samme Ukraina energiajulgeoleku kindlustamiseks.

"Oleme väga mures selle venemeelsete separatistide poolt Ukraina idaosas üheaegselt käivitatud kampaania pärast, ilmselt Venemaa toel, kus õhutatakse vägivalda ja sabotaažiakte, et õõnestada ja destabiliseerida Ukraina riiki," ütles Valge Maja julgeolekunõukogu pressiesindaja Laura Lucas Magnuson.

Valge Maja sõnul nähti sarnaseid "niinimetatud protestiaktsioone" ka Krimmis, enne poolsaare annekteerimist. "Kutsume president Putinit ja tema valitsust üles lõpetama tegevust Ukraina destabiliseerimiseks ning hoiatame uue sõjalise sekkumise eest," ütles ta.

USA kehtestas reedel sanktsioonid Ukraina gaasikompanii Krimmi tütarettevõtte Chernomorneftegazi vastu, mille Krimmi parlament võttis üle pärast poolsaare annekteerimist Venemaa poolt. Reede õhtul teatas USA kaubandusministeerium, et firma on lisatud sanktsioneeritavate ettevõtete nimekirja.

Ka Kanada lisas nädalavahetusel sanktsioneeritavate nimekirja Krimmi nafta- ja gaasikompanii ning kaks Krimmi ametnikku, kes Kanada valitsuse sõnul kriisi eest vastutust kannavad.

Wall Street Journal kirjutas, et Venemaa välisminister Sergei Lavrov eitas laupäeval uuesti vallandunud rahutustes Venemaa rolli. Välisministeerium teatas, et Lavrov ütles telefonikõnes oma Ukraina kolleegile, et sellistel väidetel ei ole alust. Samuti ütles Lavrov, et jõu kasutamine venemeelsete aktivistide vastu on lubamatu.

Nädalavahetusel vallandunud rahutused olid koondunud Donetski ja Luganski vahelisele alale. Tunnistajate sõnul ei olnud Slovjanskis politseijaoskonna üle võtnud isikud kohalikud aktivistid, kes viimastel nädalatel protestiaktsioone on õhutanud.  Need relvastatud mehed näisid paremas varustuses ja parema väljaõppega, kandes eritunnusteta sõjaväevorme. Sarnased kirjeldused tulid läinud kuul Krimmist, kus hiljem leidis kinnitust, et tegemist oli Vene sõduritega.

Laupäeva õhtul teatas Poltava oblasti politsei, et on kinni pidanud mitu bussitäit venemeelseid aktiviste, kes olid teel Harkivisse, kaasas Molotovi kokteilid ja käepärased relvad. Kinni peeti umbes 70 aktivisti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    14. April 2014, 15:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing