EL kaalub Venemaa suhtes uusi sanktsioone

Sirje Rank 14. aprill 2014, 18:04

Täna Luksemburgis kohtunud ELi välisministrite hinnangul tuleb Euroopa Liidul valmis olla majandussanktsioonide kehtestamiseks.

Ka USA rahandusminister Jacob J. Lew kinnitas täna USA valmisolekut Venemaa vastu täiendavaid sanktsioone rakendada, vahendas agentuur Bloomberg.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov eitas samal ajal Venemaa seotust pingete eskaleerumisega Ukraina idaosas, Venemaa presidendi Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov aga ütles, et presidendile laekub Ukraina idaosast arvukaid palveid moel või teisel olukorda sekkuda.

EL on kandnud sanktsioneeritavate nimekirja kokku 51 Venemaa ja Ukraina kodanikku, kellele täna lisati veel neli nime. Euroopa Komisjon peaks selle nädala jooksul esitama ka ettepanekud võimalikest majandussanktsioonidest Venemaa vastu.

Leedu välisminister Linas Linkevicius ärgitas sanktsioone kehtestama Venemaa pangandus- ja finantssüsteemi vastu, mis sarnaseksid Iraani puhul kasutusele võetud sanktsioonidega. "Me ei peaks liiga palju keskenduma nõudepesule kui maja põleb," ütles Linkevicius.

Liikmesriikidel, mis jäävad ELi idapiirist kaugemale, ei ole aga sanktsioonidega kiiret.

Kreeka rahandusminister Evangelos Venizelos kutsus üles jätkama diplomaatilisi jõupingutusi. Luksemburgi välisministri Jean Asselborni sõnul on Venemaa ennast juba ise karistanud, kui vaadata rubla käikäiku ja välisinvestorite närvilisust.

Ukraina presidendi kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov püüdis pingeid maha võtta võimalusega, et maikuu lõppu kavandatud presidendivalimistega samal ajal toimuks rahvahääletus riigi struktuuri üle, vahendas Interfax.

ELi kõrge välisesindaja Catherine Ashtoni sõnul oli välisministrite tänase kohtumise eesmärk valmistada ette neljapäevale kavandatud ELi, USA, Ukraina ja Venemaa kohtumine Genfis, kus on plaan arutada võimalusi pingete maandamiseks. Samas on kahtlused, kas Venemaa välisminister Sergei Lavrov ikka osaleb.

Venemaa süüdistas hoopis USAd pingete eskaleerumises Ukraina idaosas.

"See on nende vastutus," ütles Venemaa saadik ÜRO Vitali Tšurkin. "Nad hoolitsevad riigipöördega võimule tulnud rahvavõimu eest. Nii ongi nende asi kriisi edasine eskaleerumine ära hoida."

Ukraina võib valmis olla ühiseks rahuvalvemissiooniks koos ÜROga, ütles Turtšõnov täna pärast kohtumist ÜRO peasekretäri Ban Ki-Mooniga.

Mitmete ELi ministrite sõnul meenutavad sündmused Ida-Ukrainas Krimmi annekteerimisele eelnenud arenguid, kus riiki imbunud agitaatorid õhutasid venemeelseid meeleolusid, mis andsid omakorda Venemaale ettekäände territooriumi hõivamiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    14. April 2014, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing