Juhan Lang • 2. mai 2014 kell 9:55

Nordecon tahab juhtidele optsioone

Nordeconi nõukogu tegi ettepaneku suurendada aktsiaoptsiooniprogrammi rakendamiseks ettevõtte aktsiakapitali, emiteerides üle pooleteise miljoni uue nimiväärtuseta aktsia.

Täna avaldatud aktsionäride korralise üldkoosoleku kokkukutsumise teates selgitatakse, et 27. mai korralisel koosolekul hääletusele mineva aktsiaoptsiooniprogrammi „Optsiooniprogramm” eesmärgiks on ettevõtte tegevjuhtkonna motiveerimine nende aktsionärideks kaasamise kaudu ja võimaldada neil saada kasu oma töö tulemusel aktsia väärtuse suurenemisest. Nordeconi nõukogu liikmetel (sh nõukogu esimehel) endil ei ole õigust optsiooniprogrammis osaleda, seisab teates.

Ettepaneku järgi on Nordeconil õigus väljastada aktsiaoptsioone kokku kuni 1 618 755 aktsia omandamiseks. Seega suureneks aktsiakapital senisega võrreldes 32 375 483 aktsiani.

Aktsiaoptsiooni alusel omandatavate aktsiate hind määratakse käesolevate tingimuste kinnitamise päevale eelnenud 10 börsipäeva ettevõtte aktsiate sulgemishindade keskmise hinna alusel NASDAQ OMX Tallinna börsil.

Optsioonidelt loodetakse kasumi kasvu. Nordeconi juhatuse esimehel Jaano Vinkil on nõukogu poolt kehtestatud eesmärkide täitmisel õigus omandada kuni 291 380 aktsiat ja juhatuse liikmetel Avo Amburil ning Erkki Suurorul 259 000 aktsiat. Juhtivtöötajatele väljastatavate aktsiaoptsioonide arvu määrab nõukogu, kuid ühelegi juhtivtöötajale ei või väljastada aktsiaoptsioone rohkem kui 129 500 aktsia omandamiseks.

Ettepaneku järgi on juhatuse liikmel õigus teostada optsioon täies ulatuses eeldusel, et ettevõtte 2016. aasta konsolideeritud EBITDA (ärikasum enne kulumit) on 11,228 miljonit eurot või rohkem. Pooles ulatuses on juhatuse liikmel õigus optsioon teostada puhul kui EBITDA on 7,86 miljonit eurot ning õigust optsiooni teostada ei ole, kui ülejärgmise aasta konsolideeritud EBITDA on 4,491 miljonit eurot või vähem. Võrdluseks, ettevõtte 2012. aasta EBITDA oli 4,833 miljonit eurot.

Aktsiakapital on jaotatud 32 375 483 nimiväärtuseta aktsiaks. Aktsiakapitali suurendatakse ja uued aktsiad lastakse välja ilma ülekursita.

Väikeinvestorid pooldavad ideed. Osaühingu OKOB Investi omanikuna ligi 29 tuhande euro suuruse investeeringuga Nordeconi väikeaktsionäride ringi kuuluv kunagine tuntud börsihai Charlie Viikberg tervitas ettevõtte ideed juhtkonda optsioonidega motiveerida. „Kui juhtkond on motiveeritud ja selgelt nende motivatsioon on kinni aktsiahinnas, siis äkki hakkab ettevõte ka rohkem vaeva nägema, et aktsiahind liiguks koos ettevõtte kasvuga,“ lausus ta. „Siin ei ole midagi taunimisväärset.“

352 833 euro suuruse investeeringuga Tallinna börsile oli Viikberg Äripäeva tänavuses investorite pingereas 48. kohal.Viikbergiga sama meelt oli läbi ettevõtte Galileo Nordeconi aktsiatesse veidi enam kui 27 tuhat eurot paigutanud väikeinvestor Vahur Pindma. „Olen väikeaktsionärina ettevõtte juhtkonna agressiivse tasustamise poolt ehk mitte maksta liiga suurt palka vaid pigem jagada ameerikalikult palju optsioone, et juhtkond võtaks endale ka aktsionäri vastutuse,“ selgitas ta. „Seda eriti juhul kui ettevõttel pole seni väga hästi läinud ja juhtkonda üritatakse kaasata nõnda, et nende töötasu sõltuks aina rohkem ettevõtte väärtuse kasvust.“390 370 euro väärtuses investeeringutega  investorite TOPis 39 kohale jäänud Pindma hinnangul on tunamullusest enam kui kaks korda kõrgemaks seatud EBITDA eesmärk realistlik. „See on saavutav,“ kinnitas ta. „Ma usun, et nõukogu on niipalju tark küll, et oskab tulevikku väärtustada ega pane püüdmatut eesmärki, sest püüdmatu eesmärk ei motiveeri teatavasti mitte kedagi.“

Tänavu on Nordeconi aktsia Tallinna börsil kukkunud 6,9%. Aastaga on langus olnud pisut enam kui 15%. Täna keskpäevaks on aktsiaga tehtud neli tehingut kogusummas 5 213 eurot ja tõus on olnud 1,02%.

Hetkel kuum