Haapsalu töötusmuret saab lahendada oksjoniga

14. august 2014, 00:00

Töötukassa ja Haapsalu linnavalitsus võiksid välja kuulutada ettevõtjatele suunatud Haap­sallu loodava 200 töökoha vähempakkumise.

Minimaalne pakkumisega loodavate töökohtade arv on kolm. Uued töökohad tuleb luua vähemalt aasta jooksul alates pakkumise võitmisest ja need peavad säilima vähemalt kolm aastat.

Kuidas see käib. Hankepakkumise võitjad selgitatakse välja vähempakkumise tingimustele vastavate hinnapakkumiste kasvavast järjekorrast kuni vähempakkumise töökohtade arvuni (või hanke eelarvelise töökohtade toetussumma suuruseni).

Eelistatakse elektritööstuse või sellega seotud valdkondade ja lühema töökohtade loomise ajaga pakkumisi. Hankijad toetavad võitnud pakkujatele töökohtade loomist pakkumishinna ulatuses kolme aasta vältel igakvartaalsete maksetega ettevõtte pangaarvele, kui ettevõtaja on teinud töökoha loomise ja säilitamisega seotud kulud. Tingimuste mittetäitmisel on hankijal õigus nõuda toetuse summa kas tervikuna või osaliselt tagasi, sh tuvastatud pahatahtlikkuse korral koos trahviga.

Seejuures peaks vältima  ettevõtjale toetusvahendite kasutusotstarbe ettekirjutamist. Kui kohaliku omavalitsuse eelarve tugevdamise huvi silmas pidada, siis peaksid uuele töökohale tööleasuvate töötajate maksuosa laekuma kohaliku omavalitsuse eelarvesse, st töötaja peab rahvastikuregistri järgi elama vastava kohaliku omavalitsuse territooriumil.

Sama võtet saab kasutada mujal. Samamoodi saaks lahendada osalise töövõimega töötajate tööle aitamise probleemi. Toetusoksjonite vahendid leitaks eelkõige sotsiaal- ja töötuskindlustuse ning töötutoetuse arvel, aga ka teede ja keskkonna koormuse kokkuhoiust.

Peale töötukassa tööturu toetusvahendite saab kaasata regionaalpoliitika teostamise eelarvelisi, aga ka omavalitsuse tasandusfondi vahendeid. Tulevikus ehk ka ELi tööturu reguleerimiseks suunatud vahendeid eeldusel, et seda järgmise ELi rahastamisperioodi vahendite kavandamisel osatakse arvestada.

Poliitikutele on kindlasti oluline ka kodanike rahulolust tingitud poliitilise kapitali suurenemine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2014, 18:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing