Juhan Lang • 10. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Võimatu öelda aega rikete kõrvaldamiseks

Eesti-Soome vaheliste elektriühenduste rikete kõrvaldamise täpset aega ei ole võimalik praegu veel prognoosida, ütles Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster.

„Mõistagi pole tänane seis hea, kuid üldise hinnangu andmisel ühendustele peaks vaatama pikemat perioodi,“ rääkis Köster Äripäevale. „Üldiselt on ühendused toonud tarbijatele märgatavat kasu. Rõhuval enamusel tundidest on hind Eestis olnud sama Soomega ja oluliselt madalam võrreldes lõunanaabritega.“

Kui EstLink 1 puhul on tegemist muunduri jahutussüsteemi rikkega, siis EstLink 2 rikke täpne põhjus ja asukoht on Kösteri kinnitusel veel selgitamisel. Esialgse info kohaselt sarnanevat EstLink 2 äsjase rikke parameetrid augusti rikke omadele.

„EstLink 2 puhul on oluline märkida, et sellel kestab garantiiperiood ning parandustööde põhiraskust kannab kaabli tootja Nexans Norway AS,“ toonitas Köster.

Eesti-Soome ülekandevõimsuse vähenemisest või puudumisest tingitud elektri börsihinna muutust Eestis ei oska Elering Kösteri sõnul hinnata. „Meie vastutus on tarbijate elektrivarustuse tagamine igas olukorras ja tarbijate elektriga varustamine on tagatud. Selleks on siinsed tootmisvõimused ja ühendused Läti ja Venemaa suunal piisavad,“ toonitas ta, lisades, et tänane olukord on parim näide olukorrast, kui ei ole EstLinki ühendusi.

„Eesti ja teiste Balti riikide hind oleks ühendusteta ca 30€/MWh kõrgem igal tunnil. See näitab, et Balti riikides on elektritootmise hinnad siinse regiooni elektrinõudluse rahuldamiseks oluliselt kõrgemad võrreldes Põhjamaadega,“ rõhutas ta.

Ideed, et Elering võiks tehnilistest tõrgetest tuleneva hinnakõikumise klientidele hüvitada, ei pidanud Köster võimalikuks. „Kuna tegemist on tehniliste süsteemidega, ei suuda ükski riikidevahelise ühenduse operaator tagada, et need töötaksid ilma ainsagi katkestuseta,“ leidis ta. „Seadmete rikete risk on paratamatu ning sellega tuleb arvestada. Meie roll on viia riski realiseerumise võimalus olemasolevate vahenditega võimalikult väikeseks.“

Et võrgutasu võtab Elering ülekandeteenuse osutamise eest, siis ettevõtte teatel pole ülekandeteenuse osutamist Eleringi klientidele ühenduste rikked mõjutanud.

EstLink 1 kaabli soetasid Elering ja Fingrid aastavahetusel. Kösteri sõnul on EstLink 2 töötanud alates 6. detsembrist, mil see esmakordselt prooviperioodiks töösse pandi, tõrgeteta. Esimene rike tekkis augusti algul ja teine sel teisipäeval.

Niipea, kui kõrvaldamise aeg selgeks saab, antakse Eleringi teatel sellest teada Nord Pool Spoti (NPS) vahendusel kiire turuteatega (UMM).

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt