14. september 2014 kell 21:00

Materjalitootjad maadlevad kasvuga

Osa siinseid ehitusmaterjalitootjaid ootab koos ehitajatega turu elavnemist, teised näevad keerulist aega võimalusena. Ehitusmaterjalitootjad kaotasid mullu tüki müügist, näitab sektori 95 suurema ettevõtte mullune koondkäive ja -kasum. Näitajad kahanesid vastavalt 3 ja 11% võrra.

Kergemini pole läinud ka tänavu, kommenteerisid ettevõtted. “Meie poolt vaadates tõusust rääkida ei saa,” ütles kivitootja Nordkalk ASi tegevdirektor ja juhatuse esimees Andres Rammul.

“Turg on aeglustunud,” lisas OÜ Rakvere Betoon juhatuse liige Valdur Soppe, kelle sõnul tulevad aasta lõpp ja tuleva aasta algus rasked.

Kõigil ei kahane. Vastuvoolu ujub valdkonna edukaim, ­TOPi võitja, raud- ja pinge­betoon­tooteid valmistav Betoneks, millel on tehas Peterburis. “Tänavu 8 kuuga oleme teinud juba sama suure käibe kui mullu terve aastaga – isegi rohkem,” märkis firma  üks omanik Mati Ivask.

Kasvu toodete lõikes näeb ka Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu juht ja Kunda Nordic Tsement ASi tegevdirektor Meelis Einstein, kuid üldiselt müüakse tema sõnul eelmise aasta tasemel. “2012 ja 2013 oli teine poolaasta hästi tugev ja on kahtlane, kas sel aastal suudab ehitus sama tempot hoida,” ütles ta. Väike kasv on tema sõnul suur väljakutse. “Kuna ehitajad prognoosivad koduturul langust, jääb üle eksporti suurendada, aga kui näiteks uudiseid vaatad, siis egas meie naabermaadest palju positiivset ei kuule,” tunnistas ta.

Nõudmised panevad arenema. Mõne tootja meelest on aga praegu hea aeg areneda. Näiteks ASi Lasita Aken juht Helena Randoja ütles, et tänavune aasta on olnud raske, kuid innovaatiline ja inspireeriv. “Ehitatakse palju kortermaju ning tellitakse väga palju energiasäästlikke lahendusi. Konkurentsis püsimiseks tuleb investeerida – uutesse seadmetesse, uutesse toodetesse. Turunõudlus muutub koos uuenduslike aknatootjatega.”

 

Edetabel

Edukamad ehitus­materjalitootjad

Äripäeva TOP, 2013. aasta majandusnäitajate põhjal 1.  Betoneks AS 2.  Vindor OÜ 3.  Eesti Höövelliist OÜ 4.  Diapol Granite OÜ 5.  Henkel Makroflex AS 6.  Peetri Puit OÜ 7.  Akzo Nobel Baltics AS 8.  Windoor AS 9.  Toode AS 10. Reideni Plaat AS

Hetkel kuum