Sirje Rank • 18. september 2014 kell 6:44

Tuumajaam lõhub Soome valitsust

Soome Roheliste partei on peaminister Alexander Stubbile teada andnud, et lahkub valitsusest, kui annab Fennovoima OY-le loa tuumajaama rajamiseks kahasse Venemaa riigifirma Rosatomiga.

Roheliste juht Ville Niinistö ütles intervjuus ajalehele Financial Times, et sellise projekti elluviimine suurendab Soome sõltuvust Venemaa energiast.

"Siin on finlandiseerumise maik manu," ütles Niinistö. "Me anname Venemaale just need mõjuhoovad, mida nad lääneriikides ja Euroopa Liidus saada tahavad. Otse öeldes on täiesti veider, et ülejäänud valitsuse arvates on see ok."

Soome kaitseminister Carl Haglund ütleb ajalehele Helsingin Sanomat vahendusel, et kui projekt pannakse kalevi alla Rosatomi pärast, võib see negatiivselt mõjutada Soome ja Venemaa energiakoostööd. "See oleks naaberriigile väga tugev sõnum," ütles ta.

Roheliste lahkumine jätaks nelja partei koalitsioonile parlamendis ühekohalise enamuse.

Opositsiooniliider Juha Sipilä soovitab peaministril korraldada erakorralised valimised, kui valitsus tuleval nädalal usaldushääletusel toetust ei saa. Aprillini ootamine, millal praeguse koalitsiooni mandaat lõpeks, oleks ajaraiskamine, ütles Sipilä agentuurile Bloomberg.

"Me tahame, et suured ja Soome tuleviku jaoks olulised otsused tehtaks kiiremini. Sellest vaatenurgast oleksid erakorralised valimised mõistlikumad kui selle kipaka koalitsiooni võimul hoidmine."

Usaldushääletuse kaotamine ei käivita automaatselt erakorralisi valimisi, kuna esmalt toimuksid kõnelused uue koalitsiooni moodustamiseks. Sipilä ütles, et Keskerakond koalitsiooni moodustada ei aitaks. "Uued valimised oleks mõistlikum tee."

Stubb kinnitas sel nädalal, et tema juhitud koalitsioon on elujõuline ja teovõimeline. Samuti ütles ta, et on väga tõenäoline, et valitsus annab Fennovoimale loa uue tuumajaama ehitamiseks. Rosatomi kavandatav osalus projektis on 34%. Ühtlasi tarnib Rosatom tehnoloogia.

Hetkel kuum