Sirje Rank • 16. aprill 2014 kell 7:04

Ukraina kriis ei kõiguta Soome-Vene tuumaplaane

Kui Suurbritannia otsustas Krimmi sündmuste valguses koostöö Venemaa tuumaenergia kontserniga Rosatom uuesti üle vaadata, siis Soome Pyhäjoki projekti pole kriis pidurdanud.

Eile sõlmisid Fennovoima omanikud Voimaosakeyhtiö SF ja Rosatomi tütarfirma RAOS Voima siduva kokkuleppe tuumajaama ehitamiseks.

"Fennovoima on kahe ettevõtte vaheline äri, kus investeeritakse soodsa hinnaga elektrienergia tootmisesse. Sellest võidavad kõik osanikud ja samuti Soome riik," tsiteeris Kauppalehti Fennovoima juhatuse aseesimeheks saanud firma Rusatom Overseas asejuhti Anastasia Zoteevat. Ta ei usu, et võimalikud majandussanktsioonid Venemaa vastu Fennovoima projekti mõjutavad.

RAOS Voimale kuulub Fennovoimast praegu 34%, kuid firma on huvitatud oma osaluse suurendamisest kuni 49%ni. Voimaosakeyhtiö SF jätkab kõnelusi projektile uute osanike otsimiseks Soomest. Üllatusena tuli Kesko lahkumine projektist, kirjutas Kauppalehti.

2024. aastal käivitudes hakkaksid uue tuumajaama osanikud elektrit saama omahinnaga, alla 50 euroga MW/h eest, kus on sees kõik kulud.

Soome valitsus peaks oma otsuse tuumajaama ehitamisest tegema kevadel, misjärel on parlamendi kord kas otsus heaks kiita või tagasi lükata. Ehitusluba vajab tuumajaam hiljemalt kevadel 2015.

Hetkel kuum