Eliisa Matsalu • 14. oktoober 2014 kell 8:00

Käo: hakkame parandama töötava inimese elujärge

Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esimehe ja ettevõtja Jüri Käo sõnul on manifesti olulisim osa haridus ja tööjõupoliitika.  Foto: Marko Mumm

Eesti Tööandjate Keskliit avaldas täna Tööandjate Manifesti. Liidu volikogu esimehe Jüri Käo sõnul keskendub manifest peamiselt hariduse ja tööjõupoliitika probleemidele. „Odavat tööd me enam teha ei taha, kallist aga veel ei oska,“ ütles ta.

Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esimees ja ettevõtja Jüri Käo rääkis, et nad soovivad manifestiga järgmise valitsemisperioodi jooksul leida ühiskonnas üksmeel ja panna alus majanduse väärtushüppele. „See tähendab majandus-, haridus-, maksu- ja tööjõupoliitika rakendamist ühe eesmärgi - väärtusahelas üles liikumise ette,“ selgitas ta. Käo sõnul on Eesti suurim valupunkt selgelt töötava inimese elujärg: odavat tööd enam teha ei taheta, aga kallist veel ei osata. Seega peab Käo sõnul õppima, sest teisiti pole võimalik saavutada üldist elujärje tõusu töökäte vähenemise ja sotsiaalkulude kasvamise tingimustes. „Et teha vähemate töökätega rohkem ja targemat tööd ning seda kallimalt maailmale müüa, peame õppima kõik - nii tööinimesed kui tööandjad,“ ütles ta.

Sellest tulenevalt on Käo sõnul manifesti olulisim punkt vaieldamatult haridus ja töötajate kvalifikatsioon. „Meie maksumaksja ei saa endale lubada haridussüsteemi, mille tulem ei vasta tööturu tegelikele vajadustele,“ ütles ta, lisades, et palgaredeli kõige alumise ja kõige haavatavama osa probleem pole niivõrd palga, kui oskuste nappus. Käo sõnul peab töötajate täiend- ja ümberõpe, oskuste kaasajastamine saama igapäevaseks praktikaks. „Näeme kutseharidussüsteemis suurt kasutamata potentsiaali ja leiame, et ka kõrghariduse omandaja peab võtma vastutuse enda kutsevaliku sobivuse eest tööturule,“ rääkis ta.

Käo lisas, et Eesti ühiskond peab pakkuma võimalust igaühele, kes suudab ja soovib kas või osaliseltki tööturul oma panuse anda. „Iga inimene, kes on maksude tarbijate poolelt aidatud maksude maksjate poolele, on ühiskonna võit,“ ütles ta.

Käo märkis, et ettevõtjad ja ühiskond tajub, et Eestit 20 aastat hästi teeninud konkurentsieelised on oma töö suuresti teinud, kuid järgmised 20 aastat need meid enam vedada ei suuda. „Peamine põhjus on see, et me pole enam Euroopast vaadates odava tööjõuga riik,“ märkis ta.

Tööandjate Keskliit soovib manifestiga pakkuda oma nägemuse erakondadele, kes koostavad praegu programmi järgmiseks valitsemisperioodiks. „Loodame saavutada ka seda, et valimiskampaaniates väideldakse Eesti tegelike väljakutsete, mitte kõlavate pseudoteemade üle,“ ütles Käo.

Hetkel kuum