Teist põlve kullassepp

25. november 2014, 09:30
Kullassepp Riho Nõmmoja.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141125/NEWS/141129833/AR/0/AR-141129833.jpg

Tartlane Riho Nõmmoja pole päevagi muud kui kullassepa tööd teinud – ametit hakkas ta omandama juba koolipoisina isa kõrvalt ning üheksa aastat tagasi võttis üle isa asutatud ja isa nime kandva äriühingu.

Kuld- ja hõbeehteid valmistav OÜ Kullassepp Karl on poeg Riho Nõmmoja käe all hästi edenenud, tänavuses Gaselli TOPis oli ettevõte 704. kohal.

Riho Nõmmoja võiks tinglikult pidada sepaks neljandat põlve. Tema vaarisa oli omal ajal Alatskivi mõisa sepp ja vanaisa töötas mõnda aega Vanemuise teatris puusepana. Isa Karl Nõmmoja hakkas kullassepana tööle 1976. aastal, 1994. aasta lõpus asutas ta firma OÜ Kullassepp Karl, mis tegutseb Tartus ühes eramus tänaseni.

„See ei olnud niimoodi, et ühel päeval läksin isa juurde töökotta ja hakkasin tööle,“ räägib Riho Nõmmoja. „Alguses tasapisi aitasin isa ja niimoodi ma tema kõrvalt õppisin ametit. Ja natuke teenisin ka taskuraha.“

Esimesed päris oma valmistatud ehted olid kullast ja hõbedast kõrvarõngad, mida kutsuti mustlasteks. Need eri suurustega rõngastest ja tühjadest torukestest kokkujoodetud ehted olid omal ajal väga popid. „Selliseid kõrvarõngaid sai tehtud päris palju ja kauplustesse müüki viidud,“ meenutab Riho Nõmmoja.

 

Ruumi võiks olla rohkem

Ametlikult sai Rihost kullasepafirma omanik 2006. aasta algul. Enne seda ehitas ta elumajale kahekorruselise juurdeehituse oma töökoja tarbeks. Alumisel korrusel suuremas tööruumis on kolm töökohta kullasseppadele ja kitsukest keerdtreppi pidi pääseb ülemisse väiksemasse ruumi, kus toimetab firmaomanik ise.

„Ruumi võiks muidugi poole rohkem olla,“ kurdab Riho Nõmmoja. „Kõik seinaääred on seadmeid ja asju täis. Kui midagi vajalikku veel tahaks juurde osta, pole kohta, kuhu seda panna.“ Kaks aastat tagasi Itaaliast ostetud täisautomaatne vaakumsurvevalu seade asubki seetõttu lausa keset tööruumi.

Nõmmoja kinnitusel ei tegele tema firma mitte käsitööga vaid ikka väiketootmisega. „Igast ehtemudelist teeme tiraaži, mõnest paarkümmend ja mõnest paarsada,“ selgitab ta. „Tiraaž sõltub sellest, kui hästi mudel müüb. Otse tellija kavandi järgi oleme ehteid vähe teinud. Oleme teinud ka allhanget ehk et mingi teine firma tellib meilt valmistamise ja annab ette oma disaini.“

Kõik OÜ Kullassepp Karl ehtemudelid on disaininud Riho Nõmmoja. Firma kasutab oma ehetel nimemärgist KN, Soomes turustatavatele ehetele on sisse löödud Soomes registreeritud nimemärgis RJ. Selle aasta lõpus tuleb firma turule uue kaubamärgiga Charlowe. Eesmärk on uue brändiga minna väljapoole Eestit.

Ühe seni suurima investeeringu, üle paarisaja tuhande euro on Riho Nõmmoja teinud oma kauplusse City Gold, mis asub Tartus Tasku keskuses. „Eks ma vaatan ikka Tallinna suunas ka, aga päris oma kauplust pole pealinnas veel avanud,“ lausub ta. Tallinnas müüb Kullassepp Karli ehteid koostööpartner, samuti on firmal edasimüüjad Pärnus, Rakveres ja Viljandis.

 

Konkurents on kõva

Riho Nõmmoja sõnul on konkurents eheteturul väga suur. „Ehe on väikene asi, mida saab e-poe kaudu tellida ükskõik kust maailma otsast,“ seletab ta. „Maailmas on kümneid tuhandeid ettevõtteid, mis ehteid toodavad. Näiteks Itaalias ja Türgis on juveelitööstus hästi arenenud, ka Soomes tegeldakse ehete tootmisega tunduvalt aktiivsemalt kui Eestis.“

Kui Soomes Lahtis on kutsekool, kus ühe erialana õpetatakse välja kullasseppi, siis Eestis saab seda ametit peaasjalikult õppida ettevõttes koha peal meistri käe all. Kõik kolm Kullasepp Karlis töötavat kullasseppa on Riho Nõmmoja ise välja õpetanud. „Meiesuguses väikeettevõttes peaks igaüks oskama teha peaaegu kõike, aga oskuste omandamine võtab kaua aega,“ ütleb Nõmmoja. „Seepärast on oluline tööprotsessi organiseerimine. Mida põhjalikumalt oled kõik läbi mõelnud ja mida lihtsamaks tööprotsessid teed, seda paremini töö laabub.“

Tütarlaste seas on küllaltki populaarne kanda omavalmistatud kõrvarõngaid – vajalikke jublakaid on müügil tohutult palju ja need on odavad. Kas selline trend ei võta kuld- ja hõbekõrvarõngaste tootjatelt leiba ära? „Vastupidi, see tekitab huvi ehete vastu,“ vastab Nõmmoja. „Algul teeb ise mõned kõrvarõngad ja hiljem läheb ja ostab poest kallimaid ehteid juurde.“

Nõmmoja lisab, et kui nõukogude ajal kandsid kõrvarõngaid peamiselt venelannad, siis nüüd on kõrvarõngaste tarbimine plahvatuslikult kasvanud. „Peaaegu kõik naised kannavad kõrvarõngaid,“ märgib ta. „Vanasti ei tohtinud tütarlapsed koolis end ehtida, nüüd on kõrvarõngad isegi lasteaiaealistel plikatirtsudel. Ja mehed on ennast rohkem ehtima hakanud.“

 

Kullassepa kolm soovitust

 1. Sea kõrged eesmärgid. Eestlaste palgad on soomlaste omast väiksemad. Seega on arenguruumi igas firmas palju. Tuleb oma asju paremini teha ja veel paremini teha. Keegi juhtimisguru on öelnud, et tuleb hästi kõrgele sihtida. Mida kõrgemale sihid, seda kaugemale lendad.

2. Kasuta tööaega efektiivselt. See ei tähenda seda, et hakkad rohkem rabelema. Pigem see, et tehtust oleks rohkem tolku. Paraku saad sellest aru alles hiljem – teed mingi töö ära ja võib-olla alles aasta pärast selgub, kas sellel oli üldse mõtet või ei olnud. Mina disainin ja valmistan ehte, aga kui see hästi ei müü, on see olnud tühi töö. Samas kui üldse midagi ei tee, siis ei saa ka midagi.

3. Viimistle tööprotsesse. Kui lased tööprotsessidel omavoolu minna, ei tule lõpptulemus selline nagu soovid. Tööprotsess sõltub miljonist nüansist. Sa pead kogu protsessi üksipulgi üle vaatama, kus ja kuidas teha. Selle käigus selgub ka, mida tuleks muuta, ja järgmise ringiga tuleb muutmist vajavad asjad juba teistmoodi teha. See on pidev protsess ja paljuski käib see katse-eksimuse meetodil, sest tahes tahtmata kõike ette ei näe.

 

Mis on mis

OÜ Kullassepp Karl

 • Asutatud 11.11.1994.
 • Asutaja Karl Nõmmoja (kullassepp aastast 1976, praegu pensionil).
 • Tegevjuht Riho Nõmmoja, Karl Nõmmoja poeg.
 • Toodab ja müüb väärismetallist ehteid, teeb graveerimistöid.
 • Omanik on Riho Nõmmoja läbi OÜ Juvelex.
 • Gaselli TOPis 704. kohal (2007. aastal 1623. kohal).
 • Kaubamärk Kullassepp Karl, Eestis kasutab ehetel nimemärgist KN ja Soomes nimemärgist RJ.
 • Toodangut müüakse Tartus, Tallinnas, Pärnus, Rakveres ja Viljandis.
 • 2013. aasta käive oli 428 319 eurot ja kasum oli 63 843 eurot.
 • Töötajaid 7.
 • 2006 algus – Riho Nõmmoja võttis isalt Karl Nõmmojalt firma üle.
 • 2006-2008 – omas Tartus müügiletti Antoniuse Gildis.
 • 2008 august – avas Tartus Tasku keskuses oma kaupluse City Gold.
 • 2010 – osaleti Helsingis rahvusvahelisel juveelimessil Gold Silver Watch.
 • 2012 – soetati vaakumsurvevalu automaatseade ja 3D printer.
 • 2014 – alustas Soomes müüki palgatud müügimehe kaudu.
 • 2014 lõpp – turule tuleb uus kaubamärk Charlowe.
 • Riho Nõmmoja on lõpetanud Tartu täiskasvanute gümnaasiumi ja õppinud neli aastat Audentese Ülikoolis finantsjuhtimist.

Allikas: OÜ Kullassepp Karl, Äripäev

 

Milline vanasõna teie tegevust kõige paremini iseloomustab?

Riho Nõmmoja, OÜ Kullassepp Karl omanik ja tegevjuht:

Kauple kui juut, maksa kui saks. Sa võid kaubelda hinna üle, aga kui läheb maksmiseks, tuleb arved ära maksta õigel ajal ehk nii nagu on kokku lepitud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2014, 09:30

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing