Koit Brinkmann • 5. detsember 2014
Jaga lugu:

Villu Reiljan laiendab ärihaaret

Villu Reiljan
Villu Reiljan  Foto: Veiko Tõkman

Eesti poliitika pahast poisist Villu Reiljanist on saanud skandaalse ehitusettevõtte Facio järeltulija Riito Ehituse nõukogu liige ning lisaks osalustele joogiveeäris kuulub Reiljanile enamusosalus ühes sel suvel asutatud ettevõttes, mis tegeleb jaemüügiga posti ja interneti teel.

Reiljan on tegus mees. Olles aastaid üks mõjukamaid Eesti poliitikuid, sai ta hästi läbi mitte vähem mõjukate Eesti äriliidritega. Piirid äri ja poliitika vahel ähmastusid sedavõrd, et praeguseks on endisel keskkonnaministril kaelas kaks kriminaalkaristust – üks maadevahetuste ja teine Rävala pst kinnistuga sahkerdamise asjas.

Sunnitud lahkumine poliitikast ei ole Reiljanile tähendanud kõikide sõprade kadumist äriilmas. Koos Silikaat Grupi suuromaniku Vello Kunmaniga on ta osaline joogi- ja mineraalvee tootmise äris. Reiljan on ettevõtete Veekom OÜ ja Haage Joogid OÜ nõukogu liige ning osanik. Mäletatavasti reklaamis ta mullu teles mineraalvett B'EST enda juba kaubamärgiks saanud sõnapaariga „Pole paha!“

Facio omanikud on Rahvaliitu aidanud sadade tuhandete kroonidega. 2003. aasta algul kandis Facio Ehituse AS erakonnale 150 000 krooni. 2007. aasta jaanuaris maksis 150 000 krooni Facio Ehituse suuromanik Toomas Tromp. Järgmisel aastal lisas Tromp veel 50 000 krooni ja ka Riho Kalve annetas 50 000 krooni.

Kui Villu Reiljan keskkonnaministrina pidas oma 50. juubelit, avas ta enda nimele eraldi pangakonto, kuhu sai sünnipäevaks annetusi teha. Teiste seas kandis ka Tromp sinna 1500 krooni.

Vanad tuttavad skandaalsest Facio Ehitusest on Reiljani kutsunud nüüd ettevõtte järeltulija Riito Ehituse nõukogusse. Riito Ehituse AS kuulub Luksemburgis registreeritud Baltic Constuction Group S.A.-le, mille omanikud on Toomas Tromp ja Riho Kalve.

„Eks mind sinna ikka kutsuti, ega ma sinna ise ei läinud,“ pole see tõredalt reageerinud Reiljani arvates Äripäeva asi. Rahvaliidu hiilgeaegadel on Facio Ehitus, Tromp ja Kalve annetanud erakonnale kokku sadu tuhandeid kroone.

Tromp rääkis 2006. aastal Äripäevale, et on poliitikuid rahaliselt enne valimisi toetanud. “Ajalooliselt on mul tuttavaid Keskerakonnas, Rahvaliidus ja ka Reformierakonnas,” märkis ta siis.

Reiljani liitumine üllatas

Riito Ehituse nõukogu esimees on sotsiaaldemokraadist maksukonsultant Ardo Ojasalu, kelle õlul on ka erakondade rahastamise järelevalve komisjoni esimehe koht. Kolmas nõukogu liige on vahepeal Viimsi valda juhtinud ettevõtja Alvar Ild.

„Minu jaoks tuli see valik üllatusena, aga mina ei ole ise omanik ja minul ei ole võimalust teha valikuid, kes on nõukogu liige ja kes ei ole,“ kommenteeris Ojasalu. Tema sõnul Tromp ja Kalve temalt Reiljani nõukogusse nimetamise kohta nõu ei küsinud.

Kas ettevõtte mainele tuleb Reiljani isik pigem kasuks või kahjuks? „See sõltub sellest, millised on inimeste omavahelised suhted. Ma usun, et see on kõige määravam. Siis ei oma väline arvamus nende jaoks väga suurt tähendust. Mina ei hakka kellegi suhtes hinnanguid andma, seda peavad omanikud ise kommenteerima, miks selline valik on tehtud,“ ütles Ojasalu.

Eelnevatele äridele lisaks kuulub Reiljanile enamusosalus suvel asutatud Myoffer OÜs. Ekspoliitiku väiksemateks kaasosanikeks on Endrik ja Kaupo Kõverjalg. Ettevõtte tegevusalaks on märgitud jaemüük posti või interneti teel. Ka sellest ärist ei taha Myofferi juhatuse liige Reiljan rääkida, sõnades vaid, et tegeletakse ettevõtte põhikirjaliste asjadega.

Reiljani konsultatsioonifirmal Picea Konsultatsioonid OÜ mullu müügitulu ei olnud.

Mind kutsuti, ega ma sinna ise ei läinud

Äripäeva vastu negatiivselt häälestatud Riito Ehituse nõukogu liige Villu Reiljan enda uutest äridest väga rääkida ei soovinud.

 

Järgneb intervjuu Reiljaniga:

Olete asunud Riito Ehituse nõukogusse. Miks ehitusäri?

See ei ole minu jaoks äri. Teeme niimoodi, kui teil midagi küsida on, siis Äripäeva ja Koit Brinkmannite ja Katariina Krjutškovadega… esitagu nad oma küsimused kirjalikult.

Kas vastate ka nendele?

Võib-olla vastan, aga võib-olla ei vasta ka.

Mis teie meiliaadress on?

Otsige välja, tavaline meiliaadress.

Kes teid kutsus Riito Ehituse nõukogusse?

Ma räägin teile, et see, kes mind sinna kutsus, ei ole ka võib-olla Äripäeva asi. Eks mind sinna ikka kutsuti, ega ma sinna ise ei läinud.

Loogiline.

Jah-jah. Aga ma saan muidugi teie haiglasest huvist aru, aga ma räägin, et kuna te just eriti... noh… ütleme… kuidas ma nüüd viisakalt ütlen - tõde ei ole teie juures eriti obligatoorne, eks ole, ja te otsite skandaale ja mõtlete neid välja ja siis ma ei taha teiega eriti suhelda. Jah. Kõige lihtsam on mitte suhelda.

Paratamatult, kui te äris tegutsete, siis... 

Jah, ma võin seal tegutseda. Mul ei ole mingit ärikeeldu, eks ole. Aga teie sorige aga hoolega pangakontodes ja mujal ja toimetage edasi.

Samas Riito Ehituse nõukogu liikmena saaksite ettevõtet kiita praegu.

Ma kiidan, ma olen nende bilanssi vaadanud, jah.

Kas tegemist on tugeva ja hea ettevõttega?

Ma räägin teile, et ma ei hakka ju ometi teiega seda arutama, mis seal on, eks ole. Või mis seal ei ole.

Hea reklaam ettevõttele paha ei teeks.

Ma ei ole mingi reklaamiagent.

Kuigi joogivee reklaamis te osalesite.

Jah, see on hoopis teine asi jällegi. Ma teen seda, mida ma võin teha, mida tahan teha ja saan teha. On asju, mida ma ei taha teha ja neid võin ma mitte teha.

Millega tegeleb Myoffer OÜ?

Jah, ja see ei ole ka eriti… noh, ütleme… ettevõtte põhikirjaliste asjadega.

Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt