Pille Ivask • 14. detsember 2014
Jaga lugu:

Hodorkovski tahab Leninit teha

Mihhail Hodorkovski plaanib revolutsiooni
Mihhail Hodorkovski plaanib revolutsiooni  Foto: epa

Ligi sajand tagasi lükkas Vladimir Iljitš Lenin Šveitsi linnast Zürichist käima revolutsiooni. Nüüd tahab sama teha ka Mihhail Hodorkovski, kes on samuti Šveitsis eksiilis, kirjutab Bloomberg.

Pea aasta tagasi vanglast vabanenud Hodorkovski usub, et Venemaa presidendi Vladimir Putini jaoks on tuuled pöördumas, kuna Vene majandus sööstab pea ees langusesse. Valitsuse tulud on koomale tõmmatud ning rubla kurss on langenud naftahinna languse ning Lääne kehtestatud sanktsioonide tõttu.

„Putinil on nüüd oluliselt vähem ruumi finantsiliselt manööverdada, mis teeb tema jaoks olukorra keeruliseks, kuna iga viga võib kalliks maksma minna,“ kommenteeris 51aastane Hodorkovski.

Hodorkovski, kes kunagi oli Venemaa rikkaim mees ning kelle varade väärtus oli enne 2003. aastal toimunud vangistamist 15 miljardit dollarit, püüab elustada Putini-vastast opositsiooniliikumist. Ta ütles, et tema jaoks mõjub tõik, et Putini populaarsus Venemaal ületab 80%, kohutavana. Seda eriti ajal, mil Venemaa ning Lääne vastasseis on kestnud juba mitu kuud.

Hodorkovski magab päevas vaid kuus tundi, kuna tal on palju tegemist oma uue poliitilise rolliga, mis näeb ette mööda Euroopat ringi rändamist. Hodorkovskil on kontorid nii Londonis, Prahas kui ka Zürichis. 

Annekteerimise eufooria

Hodorkovski lausus, et Krimmi annekteerimisega tekkinud eufooria kaob ilmselt viie aastaga, mil inimesed hakkavad majanduslanguse mõjusid omal nahal tundma. Nafta, mis teenib lõviosa Venemaa ekspordituludest, on viimase viie ja poole aasta madalaimal tasemel.

Endise suurärimehe Hodorkovski hinnangul on umbes 50% tõenäosus, et Putin ei suuda järgmist kümnendit vastu pidada. Mees on pannud oma lootused sellele, et vene oligarhide sisering teeb Putini vastu riigipöörde, kuna lootus, et midagi muutuks valimistega, on väike.

„Ma usun, et Putini jaoks saavad probleemid alguse siseringist,“ ütles ta Bloombergile. „Minu riigi heaolu silmas pidades on nii parem kui variant, et toimuvad tänavakaklused. Paleepööre tooks kaasa vähem verd.“

Paralleelid Leniniga

Hodorkovski välja käidud stsenaarium võimaldaks tal koju Venemaale naasta ning juhtida Venemaa üleminekuvalitsust, mis juhiks riiki kaks või kolm aastat.

Hodorkovskil on Zürichi äärelinnas kodu ning tema töökoht asub linna südames. Muuseas, maja, kus ta töötab, ei asu sugugi kaugel kohast, kus Lenin omal ajal aasta enne Venemaale saatmist elas.

„Samad riigid mängivad samasugust rolli nagu 100 aastat tagasi,“ lausus Hodorkovski ning lisas, et ta loodab väga, et meetodid, mida Lenin kasutas, on nüüd minevik. 

Parlamendivalimised

Endine suurärimees, kelle varade väärtus on nüüdseks kahanenud 100 miljoni dollarini, plaanib oma raha kasutada Prahas asuvasse organisatsiooni Avatud Venemaa, mille eesmärk on toetada Venemaa kodanikuühiskonda. Viimast peamiselt Interneti kaudu.

2016. aastal toimuvad parlamendivalimised pakuvad esimese võimaluse end proovile panna. 

Võimu loovutamine

Kui Hodorkovskit vaid mõni päev pärast vanglast vabanemist intervjueeriti, ütles ta, et ei kanna Putini vastu vimma. Nüüd soovitab mees Putinil vabatahtlikult võim loovutada.

„Nii on see väiksem risk tema enda jaoks, kui ta tahab pikka elu elada,“ lausus ta. „Samuti on risk Venemaa jaoks väiksem.“

Samal ajal tunnistab Hodorkovski, et tema kasvav poliitiline roll võib hakata ohtu kujutama talle endale ning et Putin võib hakata kahetsema oma otsust mees vangist vabastada. Hodorkovskil pole ka ihukaitsjaid.

„Ma mõistan väga hästi, et ma olen Putini jaoks isiklik vastane või isegi vaenlane,“ lausus ta. „Keegi ilma tema loata ei puutu mind. Kuid kui selline käsk peaks tulema, on mul raske oma turvalisus tagada, nii siin Šveitsis kui ükskõik, mis riigis,“ nentis Hodorkovski. 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt