Pille Ivask • 27. jaanuar 2015 kell 5:15

Euroopa populistid tervitavad Syriza võitu

Hispaania vasakpoolne partei Podemos juht Pablo Iglesias (keskel)  Foto: epa

Euroopa populistlikud parteid on Syriza võidu Kreeka parlamendivalimistel heaks kiitnud ning avaldavad lootust, et ka edaspidi suudavad radikaalsed parteid valimisi võita, vahendab Wall Street Journal.

Euroopa populistlikud parteid nagu vasakpoolne Podemos Hispaanias ja Sinn Féin Iirimaal ning parempoolsed Rahvusrinne Prantsusmaal ja Suurbritannia Iseseisvuspartei leiavad, et Syriza võit tähistab tagasitegemist Euroopa institutsioonidele ning peavooluparteidele.

„Ma olen õnnelik selle kõrvakiilu eest, mille kreeklased Euroopa Liidule andsid,“ kommenteeris Prantsusmaa paremradikaalse partei Rahvusrinne juht Marine Le Pen kohalikule raadiole RTL. Prantsusmaa vasakradikaalid väljendasid samuti rõõmu. „Arrogantsete neoliberaalstete parteide võimulolemise ajastu lõpp on saanud alguse,“ lausus Vasakpartei juht Jean-Luc Mélenchon, kes sai Prantsusmaa 2011. aasta presidendivalimistel 11% häältest.

Mitmed eurotsooni riigid on majanduslikes raskustes ning parteid, mis vastandavad end Saksamaa toetatud kasinuspoliitikale, loodavad nüüd oma populaarsust kasvatada ning Syriza edu korrata.

Hispaania vasakpoolset parteid Podemos on peetud Syriza kõige häälekamaks välismaiseks toetajaks. Mitmed arvamusküsitlused peavad Podemosi Hispaania populaarsemaks parteiks. Selle aasta lõpus peetakse Hispaanias ka parlamendivalimised.

Lisaks sellele peetakse valimised tänavu ka Suurbritannias ja Portugalis. Portugalis pole senini küll ühte kindlat eurovastast parteid esile kerkinud, ent opositsiooni kuuluvad sotsialistid on avaldanud soovi kasinusmeetmete lõpuks. 

Hetkel kuum