Rainer Saad • 27 jaanuar 2015

Euroopa suurim raketitootja: kriisid meile mõju ei avalda

Hävituslennuk F-22 Raptor.  Foto: Bloomberg

Euroopa suurim taktikaliste rakettide tootja MBDA esindaja ütles, et nende käive on juba aastaid püsinud stabiilsena ning konfliktid Ukrainas ja Süürias pole sellele mõju avaldanud.

„Ukraina ega Süüria pole meie kliendid. Oleme Euroopa suurim ja maailmas suuruselt teine taktikaliste rakettide tootja ning meie käive on umbes 3 miljardit eurot aastas. Käive on püsinud stabiilsena juba viimased 10 aastat ning tõenäoliselt jätkub see nii ka lähitulevikus,“ ütles MBDA esindaja Jean Dupont.

Duponti sõnul on raketid väga keerulised relvad ning nende tootmiseks ja arendamiseks kulub palju ettevalmistusaega. „Rakettide müüginumbreid arvestatakse platvormide järgi, kust neid lastakse. Seetõttu on konfliktidel ja kriisidel väga väike mõju meie müüginumbritele ja käibele,“ lisas ta.

Käivet tõstaks riikide kaitsekulude suurenemine. „Rakettide müük ja ka teiste keeruliste relvade (lennukid, helikopterid, laevad jne) müük on seotud riikide kaitse-eelarvetega. Näiteks Ukraina või Süüria kriis võib tõsta teiste riikide ohutunnetust ja seetõttu võivad riigid enda kaitsekulutusi tõsta,“ ütles Dupont.

MBDA esindaja sõnul kulub tavaliselt sellisteks muutusteks kaua aega ning käibe muutust ei saa seostada ühegi konkreetse konfliktiga. Ka Eesti on MBDA klient, kuna kasutab Mistrali õhutõrjesüsteemi.

MBDA on Euroopa raketitootja, mille peakontorid asuvad Prantsusmaal, Ühendkuningriigis, Itaalias ja Saksamaal. Ettevõttel on kolm omanikku: BAE Systems, Airbus Group, Finmeccanica.

Hetkel kuum