Piret Reiljan • 28. jaanuar 2015 kell 7:00

Autorollo skandaal märgiti ära majandusvabaduse indeksis

Rain Rosimannus ja Keit Pentus-Rosimannus  Foto: Raul Mee, Äripäev

Eesti kõrget kohta tänavuses majandusvabaduse edetabelis varjutab Reformierakonna tipp-poliitikute Rain Rosimannuse ja Keit Pentus-Rosimannuse Autorollo skandaali äramärkimine.

Maailma riikide majandusvabaduse edetabeli avaldavad iga aasta alguses Heritage Foundation ja Wall Street Journal. Eesti tegi edetabelis taas korraliku hüppe ja on maailmas majandusvabaduselt 8. kohal ja Euroopa regioonis koguni 2. kohal. Eelmisel aastal olid Eesti positsioonid vastavalt 11. ja 4. koht ja ka siis tõusime pingereas.

Ainsana langesid Eesti punktid võrreldes mullusega valitsussektori kulutuste skaalal. Parimad punktid saime aga omandiõiguste, investeerimis- ja kaubandusvabaduse eest.

Euroopa regioonis jääb Eesti majandusvabaduse poolest alla ainult Šveitsile, maailmas edestavad meid veel ka Hong Kong, Singapur, Uus-Meremaa, Austraalia, Kanada ja Tšiili. USA asub Eestist tagapool 12. kohal. Meie naabritest asub Leedu maailma riikide võrdluses 15. kohal, Soome 19. kohal, Läti 37. kohal ja Venemaa lausa 143. kohal. Eesti on seega lähiriikidest selgelt kõige vabama majandusega.

Tänavuses Eesti majandusvabaduse indeksis on äramärkimist leidnud Autorollo skandaal. "Aeg-ajalt on probleeme korruptsiooniga valitsuses. 2013. aastal olid valitseva Reformierakonna juhtivliikmed segatud skandaali seoses praeguseks väljasurnud ettevõttega, mis kuulus keskkonnaministri isale," seisab ülevaates. Samas on välja toodud, et kohtusüsteem on Eestis efektiivselt valitsuse mõjust isoleeritud. 

Veel on välja toodud, et Eesti riigivõlg on suhteliselt madal - 11% SKPst. Ning et välis- ja kohalikke investoreid koheldakse Eesti seadusandluses üldiselt võrdselt.

Hetkel kuum