Äripäev • 3. veebruar 2015 kell 9:55

Maksuamet plaanib tänavu vähemalt nelja uuendust

Maksu- ja tolliameti juht Marek Helm.  Foto: Eiko Kink

Maksu- ja tolliamet kavatseb tänavu panna tööle uue tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsiooni süsteemi, elektroonilise käibemaksukohustuslaseks registreerimise, maksuvõla e-ajatamise uuenduse ning internetikaubanduse deklareerimise nutilahenduse.

Maksuameti juht Marek Helm ütles eelmist aastat kokkuvõtval pressikonverentsil, et tänavu keskendub amet töötamise registri ja käibemaksukontrolli uuenduste rakendamisele ning alustab uue e-maksuameti/e-tolli väljatöötamise ning teenuste kaasajastamisega.

Helm tunnustas kõiki ettevõtjaid, kes etteantud ajaraamides kaasajastasid oma süsteeme ja tulid muudatustega kaasa. Tema sõnul on maksuhalduri tegevuseks vajalikud tööriistad nüüd olemas. "Meie ülesanne on need maksimaalselt ära kasutada, et korrektsetel ettevõtjatel oleks tagatud võrdsed konkurentsitingimused,“ rääkis ta.

Senised tulemused näitavad, et kuue kuuga on tänu töötamise registrile suurenenud maksulaekumine 8 miljonit eurot. Käibemaksudeklaratsiooni lisa on mõjutanud terve eelmise aasta käibemaksu tasumise kohustust – detsembris suurenes see 18% ja jaanuaris 10%.

Helm märkis, et amet annab nüüd ettevõtjatele aega muudatustega kohaneda ja seejärel palub teha ettepanekuid, kuidas nad saavad kogutavad andmed lisaks maksukontrolli tõhustamisele maksukohustuslastele kasulikuks ja kasutatavaks muuta.

Tasub teada

Eelmisel aastal laekus maksutulusid 6,64 miljardit eurot, mida oli 504 miljonit eurot ehk 8,2% rohkem kui aasta varem.

Maksuvõlg vähenes 37 miljonit eurot, maksuvõlglaste arv 10 768 isiku võrra. Maksukohustustest tasuti 99,57%.

Kokku esitas amet 46 pankrotihoiatust isikutele, kelle maksuvõlg kokku oli 4 miljonit eurot ja mille tulemusel laekus 1,5 miljonit eurot. Kohtusse esitati 27 pankrotiavaldust, mille puhul maksuvõlg kokku oli 5,8 miljonit eurot. Vastutusmenetluste 58 juhtumis määrati ca 1,6 miljonit eurot.

Tõkestati 14 kuritegelikku gruppi (2 salakaubavedu, 4 narkokuritegu ja 8 maksukuritegu), kokku 175 isikut (130 füüsilist ja 45 juriidilist isikut).

186 lõpule viidud kriminaalmenetluses tuvastati riigile tekitatud kahju 8 miljonit eurot, kuritegelikul teel teenitud vara arestiti 2 miljoni euro väärtuses.

Salakaubana avastati eelmisel aastal kokku 20,6 miljonit salasigaretti, 10 tonni tubakatooteid (9158 kilogrammi vesipiibu- ja 1351 kilogrammi huuletubakat), 7189 liitrit absoluutalkoholi, 288 000 liitrit kütust ja 455 kilogrammi erinevaid narkootilisi aineid – peamiselt marihuaana/hašiš.

Hetkel kuum