Piret Reiljan • 16. aprill 2015 kell 6:45

Sulling: mulle ei pakutud ministrikohta

Anne Sulling mullu kevadel enne ministriks saamist.  Foto: Meeli Küttim

Endine väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling ütles, et talle ei pakutud uues valitsuses ministriportfelli, kuid see sobis talle praeguses eluetapis hästi.

Sullingu sõnul eelistas ta ka ise jätkata riigikogu liikmena, et oleks rohkem aega poja jaoks. Eksminister toonitas seejuures, et kavatseb riigikogus jätkata ettevõtjate toetamist uutele turgudele minekul.

Ta märkis, et ei tähtsustaks üle ministri ametikohta näiteks uute turgude avamisel. "Nagu näitas minu praktika, on ministri ametikohal küll mitmeid eeliseid, aga ka olulisi piiranguid. Kohati peetakse ministriga otse suhtlemist liiga kõrgeks tasemeks ja see võib takistada sisulisi läbirääkimisi," ütles Sulling. Minister on tema sõnul ka pideva avaliku tähelepanu all ning temalt nõutakse kiireid tulemusi, aga kõikidest plaanidest ei saa liiga vara rääkida. "See ei käi kokku diskreetsuse põhimõtetega, millest ärimaailmas lähtutakse, samuti annab see infot meie konkurentidele. Nii et sõnu tuleb hoolega valida," lisas eksminister.

Sulling ütles, et ministriportfell ei ole tema jaoks oluliste teemadega – rahvusvaheline suhtlus ja läbirääkimised – tegelemiseks kindlasti ainus võimalik positsioon. "Tööd ettevõtete toetamisel uutele turgudele minekul, mida alustasin ministrina Jaapani suunal, kavatsen jätkata ka riigikogus," lubas ta. Selleks moodustas Sulling riigikogus Jaapani-Eesti sõprusrühma. "Seega ei pea keegi muretsema, et töö Jaapani suunal peatuks," kinnitas ta.

Sulling on ka riigikogu väliskomisjoni liige ja USA-Eesti sõprusrühma liige, mis pakub tema enda sõnul omakorda võimalusi tegeleda edasi näiteks EL-USA vabakaubandusleppe teemaga. "Usun, et ka riigikogu liikmena on võimalik Eesti ettevõtete toetamiseks nii mõndagi ära teha. Ja seda ma täie pühendumusega teha ka kavatsen," sõnas Sulling.

Rõivas eelistas teisi parteikaaslasi

Sotsiaalmeedias ja mujal on pärast uue valitsuse ministrite selgumist arutletud, miks ei jätka uues valitsuses ministrina Sulling, kes jõudis ministriametis ettevõtjate heaks palju ära teha. Reformierakonna juhatuse liige Jürgen Ligi kommenteeris Facebookis Sullingu kohta, et viimane ei pretendeerinud valitsuses asjatundlikkuse tippu, kui tubli inimene ta ka poleks.

"Sest Urve Palo on. Ja lapse pärast. Ja pakun, et üürimajandusebutafooriat poleks ta taht teha," loetles Ligi esialgu põhjuseid, miks Sulling ettevõtlusministrina ei jätka. Küsimuse peale, kas mitte ka Reformierakonna juhatusel pole selles oma roll, et Anne Sulling pole minister, näiteks Kristen Michali asemel, vastas Ligi, et valitsuse võistkonda juhib peaminister, kes räägib läbi nii omade kui partneritega ja muidugi teab inimeste profiili publikust paremini. "Ma siiski lisan imestuse, kui pealiskaudsed on valija arusaamised isikuomadustest, mida ministriamet eeldab. Annel mitu neist on ja ta ise teab ka hästi, et mitte veel kõiki. Mulle meeldib ka Anne toimekus. Aga kõige rohkem siiski ta kalduvus küsida siiralt nõu. See annab lootusi veel suuremaks tulevikuks," rääkis Ligi. Samas ütles Ligi veel, et Anne muidugi oli ettevõtluses kõva käsi ministrite võrdluses ja oleks olnud tema (Ligi - toim) valik ettevõtlusministriks.

Hetkel kuum