Äripäev • 25. mai 2015 kell 11:45

Tallinna pank katab kogu Eesti

Taavi Aas ja Edgar Savisaar pooldavad Eesti Ühistupanga loomist  Foto: Äripäev

Tallinna linna asutatud ühistupank soovib pikemas plaanis katta kogu Eesti, teatas linnavalitsuse häälekandja Pealinn. Äriplaani järgi peaks pank kasumisse jõudma viie aastaga.

Abilinnapea Taavi Aasa teatel on ühistupanga asutamiseks vajalike asutajaliikmete hulk enamgi kui koos ning seetõttu kavatsetakse pank juba juunis asutada. Aasa sõnul tunneb ühistupangaga liitumise vastu huvi terve rida teisi Eesti omavalitsusi. „Praegu on väga suur huvi selle panga vastu,“ ütles Aas. „Vaja oli tugevat eestvedajat ja Tallinna linn on võtnud endale selle rolli.“

 Linn andis värske lisaeelarvega oma osaluseks ühistupangas 5 miljonit eurot. Loodava Eesti Ühistupanga juhi Ülle Mathieseni sõnul plaanib ühistupank hakata näiteks välja andma laene nii eraisikutele, ettevõtetele, põllumajandus-, energia- ja korteriühistutele. Lisaks hakkab pank toetama kohalike omavalitsuste, ettevõtete ja eraisikute elu arendavaid ettevõtmisi. Näiteks rahastama üürimajade, hooldekodude või erakoolide ja -lasteaedade loomist.

Ühistupangas on iga liige korraga nii klient kui ka omanik. Peamiseks eripäraks kommertspankadega võrreldes on, et igapäevasest pangandustegevusest teenitud tulu jääb panga liikmetele.

Ühistupanga liikmeks võib saada igaüks, kes on valmis tasuma sisseastumistasu ja osamaksuna omakapitali tasu. Oluline, et igal ühistupanga liikmel on üks hääl, sõltumata liikmemaksu suurusest. Sadakond ettevõtet, kohalikku omavalitsust ja eraisikut kirjutavad juba suvel alla linna loodava ühistupanga asutamislepingule. Panustajatele pakub pank jaepankadest kõrgemat intressi.

Hetkel kuum