• Jaga lugu:

  Suurärimees Aivar Kokk väljub edukast ettevõttest

  Livonia Partnersi partner Rain Lõhmus.Foto: Eiko Kink

  Rain Lõhmuse osalusega erakapitalil põhinev uus fond Livonia Partners ostis Baltikumi suurima saunatootja Ha Servi suuromaniku Aivar Koka osaluse. Uus omanik peab oluliseks keskendumist olemasolevatele klientidele ja ei pea esmatähtsaks üle maailma uute klientide otsimist.

  Ha Serv OÜd, mille enamusosalus kuulus seni edukale ärimehele Aivar Kokale, on viimasel viiel aastal juhtinud viiest väikeaktsionärist koosnev juhatus, kelle käes on kokku 10 protsenti ettevõtte osalusest. Nüüd otsustas viis aastat tagasi juhtimisest taandunud Aivar Kokk ettevõttest täielikult väljuda. Tehingu hinda osapooled ei avalikustanud, kuid see võis olla suurusjärgus 15 miljonit eurot.
  Nimelt on fondi investeeringute maksimummäär 15 miljonit eurot. Äripäeva hinnangul oli Ha Serv OÜ väärtus 2014. aasta aruande kohaselt 18 miljonit eurot, millest Koka osaluse väärtuseks võis hinnanguliselt olla 16,2 miljonit eurot. Osaluse müügihind võis jääda Äripäeva arvutatud väärtusest natukene madalamaks, sest Ha Serv on olnud ka lahke omanikutulu maksja. Näiteks teenisid osanikud ettevõttest 2014. aastal dividenditulu 1,2 miljonit eurot ning sarnane summa plaaniti maksta välja ka möödunud aastal.
  Väikeaktsionäridest koosneva juhatuse töö on olnud niivõrd tulemuslik, et Livonia Partners valis selle oma esimeseks investeeringuks. „Just sellest hetkest saati on tehtud väga tublit tööd ja selliseid ettevõtteid meie erakapitali fond plaanibki toetada,“ selgitas fondi partner Kaido Veske. Ta märkis, et Livonia Partners soovib investeerida professionaalselt juhitud Baltikumi ettevõtetesse, kellel on ette näidata edukas ajalugu. Ha Servi senine suuromanik Aivar Kokk ja ka väikeosanikud ei soovinud müügitehingut kommenteerida, öeldes et selgitusi jagab ainult Livonia Partners.
  Uued omanikud hindavad stabiilset kasvu
  Toodangut rohkem kui 25 riiki eksportiva Ha Servi majandusaasta aruanded näitavad ettevõtte stabiilset kasvu, tipnedes 2014. aasta aruandes rohkem kui 20 miljoni euro suuruse käibega. 
  „Ei ole vaja, et ettevõte kasvaks rohkem kui 7-10 protsenti aastas. Oluline on see, et kasv on olnud hästi stabiilne. Baltikum on täis ettevõtteid, mis kasvavad hüppeliselt üles-alla. Me pigem eelistame seda, kui ettevõte on kasvanud stabiilselt viimase 10-15 aasta jooksul ja me näeme, et see on jätkusuutlik,“ selgitas Veske uue fondi investeerimise strateegiat.
  Fond soovib kontrollpositsiooni
  Veske lisas, et enamusosaluste ostmine on fondi käekiri ja seda seetõttu, et neil on ettevõtetele kontrollivas positsioonis palju juurde anda. „Me oleme professionaalsed investorid ja teeme teatud muudatused alati, kui me ettevõttesse investeerime. Kindlasti parandame raporteerimist ja fookust strateegiale. Seda on palju tõhusam teha, kui sul on ettevõttes enamusosalus,“ sõnas Veske. 
  Vaatamata enamusosaluse ostule ei kavatse fond ettevõttele Veske väitel midagi ette kirjutada. Küll aga on ta veendunud, et Ha Serv ei peaks keskenduma üle maailma uute klientide otsimisele, vaid eeskätt olemasolevatele kliendisuhetele.
  „Ettevõte on viimastel aastatel võidelnud hästi palju selle pärast, et leida uusi kliente. Meie pigem oleme seda meelt, et kui sul on juba üle 200 kliendi nii mitmes riigis, siis pead korraks hoogu maha võtma ja neile keskenduma,“ rääkis Veske. „Kuna Ha Servi tooted on kõrge kvaliteediga, siis tuleks müüa enda tooteid samadele klientidele lihtsalt rohkem,“ lisas ta. 

  Aivar Kokk oli Äripäeva 2014. aasta rikaste TOPis 14,7 mln euroga 170. kohal

  25. kohal oli Aivar Kokk jaanuari lõpus ilmunud Äripäeva dividendide TOPis, tema omanikutulu kokku oli 1,5 miljonit eurot

  Kokale kuuluvad ettevõtted A & K Holding ja PuuhallA & K Holding omas 90 protsenti Ha Servist

  Livonia Partners

  Üle kahe aasta tagasi tegevust alustanud investeerimisfond investeerib 70 miljonit eurot, panustades ühte ettevõttesse 3-15 miljonit eurotTegevust alustades oli eesmärk osta viie aasta jooksul osalused 8-12 Balti ettevõttes

  Partnerid

  Rain Lõhmus – Hansapanga ja LHV Panga üks asutajatest, LHV Capitali asutaja

  Kaido Veske – on töötanud Londonis ja New Yorgis investeerimispangas Bear Stearns, liitus aastal 2012 LHV Capitaliga

  Kristīne Bērziņa – töötas üle kümne aasta PwC ja IBM´i juures Riias, New Yorgis ja Londonia, hiljem Läti telekommunikatsioonifirmas Lattelecom ettevõtte arendamise juhina

  Mindaugas Utkevičius – asutas koos Lõhmusega LHV Capitali. Enne seda oli DHL´i tegevjuht Leedus

  Julge tootearendaja
  Ha Servi saunamaterjale kümmekond aastat müünud Puumarketi tegevjuht Marti Rehemaa kiidab senist pikaajalist ja kvaliteetset koostööd. Firma sisemisest tugevusest annab Rehemaa sõnul aimu probleemide tekkimisel lahenduste leidmine, mistõttu ei ole koostööpartneritel jäänud ükski mure lahendamata. Rehemaa hinnangul on Ha Servi tugevus ka uuenduslikkus, mis on väljendunud suures panustamises tootearendusse. „Kui me kunagi alustasime ainult toodetud saunamaterjali müügist, siis tänaseks on nad jõudnud ikkagi väga laias valikus valmissaunade ja igasuguste tarvikute pakkumiseni ja lisaks veel termotöödeldud puit.“
  Valdava osa (15,5 mln eurot) müügitulust teenis Ha Serv 2014. aastal saematerjali tootmisest ja müügist. Saunade ja nendega seotud toodete käive oli 5 miljonit eurot. 
  Saunamaterjalide väiketootja Pakkpuit juhataja Jüri Hendriksoni sõnul on saunatootjate turul konkurents väga tihe ning ettevõtetel ei ole sugugi lihtne. Ha Servi eelis on aga, et lisaks saunamaterjalidele ja valmissaunadele valmistavad ja müüvad nad ka termotöödeldud puitu. Lisaks on olnud ettevõttel julgust. „Nemad julgesid investeerida ja oma tootmist arendada edasi ja muuta asju optimaalsemaks ka rasketel aegadel, kui siin need esimesed suuremad majanduslangused olid,“ selgitas Hendrikson.
  Marti Rehemaa näeb Ha Servi kasvupotentsiaali valmissaunade müügi osas, sest Eesti inimesed on hakanud aru saama, et kõike ei pea ise tegema. „Valmismoodulid ja valmissaunad on Eestis veel väikest turuosa omav, aga arvan küll, et seal on kasvutrendi kõvasti.“
  Ha Servi peamised turud on Soome, Eesti, Saksamaa ja Rootsi. Teiste riikide osakaal jääb alla kümne protsendi. Kõige olulisem turg on Soome, kust teenitakse 46 protsenti müügitulust.
  Rehemaa sõnul müüb Ha Serv valmistooteid eeskätt Eestist välja, kuid ta on kindel, et nad hakkavad lähiajal ka Eesti turul selles valdkonnas oluliselt suuremat rolli mängima. Lisaks tõdeb Rehemaa, et Ha Serv pakub tarbijale järjest laiemat termopuidu sortimenti. Kõik ei pea tegema endale haavast sauna, vaid erinevaid materjale on üha rohkem hakatud omavahel komplekteerima ja sulandama. See suundumus on põnev, lisas ta.
  Oluline tööandja
  Tartumaal Ülenurme vallas, kus ettevõte asub, on Ha Serv sealse vallavanema Aivar Aleksejevi sõnul üks olulisemaid ettevõtteid. Vallavanem loodab, et uued omanikud jätkavad firma sama edukat käekäiku. Tema lootuse põhjuseks on asjaolu, et Ha Serv on vallas üks suurimaid tööandjaid. „Seal käib töö kolmes vahetuses. Palju on töötajaid ka väljaspoolt valda ja nagu kunagi vanasti olid tööliste bussid, on nüüd nendelgi tööliste buss. Nad veavad töötajad linnast kohale,“ kirjeldas vallavanem Aleksejev.
  Livonia Partnersi partner Kaido Veske ei soovinud avalikustada, millal võiks fondi järgmine ostutehing aset leida. „Me ei ole ühegi tehinguga jõudnud veel nii kaugele, et teil oleks põhjust mulle lähiajal helistada.“ Livonia Partners kavatseb investeerida sektoritesse, mis on seotud tööstuse, äriteenuste, tarbimise, finantsvaldkonna, telekommunikatsiooni, energeetika ja tervishoiuga.
  Kommentaar
  Konkurentfond: Kohaliku tiimiga fonde võiks rohkem ollaBaltcapi partner Peeter Saks 
  Soovin neid õnnitleda esimese tehingu puhul ja loodetavasti läheb firmal väga hästi. On tore kui eksportivad ettevõtted kasvada saavad ja igal juhul on hea meel, et Livonia Partners olemas on ja käima läks. On kindlasti hea, kui turul on rohkem fonde, kes erainvesteeringutega tegelevad. Siis on asi rohkem turu moodi. 

  Unknown body type: x-im/content-part infopank

  Viimasel aastal oleme me neid ikka mõnes tehingus tähele pannud ja ma loodan, et seda saab siis olema rohkem. Ida-Euroopa fondid ikka käivad siin aeg-ajalt ja teevad investeeringuid ja East Capital on siin toimetanud. Neid tegijaid natuke on, aga kindlasti sellised kohaliku tiimiga fonde võiks rohkem kindlasti olla. Tundub, et Baltikumis areneb asi päris ilusti.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Personalijuht: ainult kaugtöö toob negatiivsed tagajärjed
See, et valdav osa ettevõtetest tuli kriisi ajal kaugtöö režiimiga edukalt toime, ei tähenda, et see ongi ideaalne töömuster, pigem soovitan kaug- ja kontoritööd kombineerivaid hübriidlahendusi, kirjutab kaugtöö tegija märgise pälvinud Finestmedia personalijuht Pille-Riin Pillav.
See, et valdav osa ettevõtetest tuli kriisi ajal kaugtöö režiimiga edukalt toime, ei tähenda, et see ongi ideaalne töömuster, pigem soovitan kaug- ja kontoritööd kombineerivaid hübriidlahendusi, kirjutab kaugtöö tegija märgise pälvinud Finestmedia personalijuht Pille-Riin Pillav.
Hea, et patuoinad müüsin! 18 000 eurot oleks muidu portfellist puudu
Numbreid kokku lüües imetlesin mõnuga oma portfelli juulikuu võitjaid, kes ootamatult üheskoos mu portfellis juhtohjad enda kätte võtsid ning korraliku rahanutsu koju tõid.
Numbreid kokku lüües imetlesin mõnuga oma portfelli juulikuu võitjaid, kes ootamatult üheskoos mu portfellis juhtohjad enda kätte võtsid ning korraliku rahanutsu koju tõid.
Raadiohommikus: kuidas kutsuda vaktsineerimiskiirabi enda ettevõttesse?
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.
Tallinnas saab vaktsineerida registreerimata või arste koju kutsudes
Alates augustist saab soovijate grupp Tallinnas endale vaktsineerijad koju kutsuda, teine võimalus on lihtsalt jalutada sisse Põhja-Eesti regionaalhaiglasse ja vaktsineerimiseks ilma registreerimata järjekorda võtta.
Alates augustist saab soovijate grupp Tallinnas endale vaktsineerijad koju kutsuda, teine võimalus on lihtsalt jalutada sisse Põhja-Eesti regionaalhaiglasse ja vaktsineerimiseks ilma registreerimata järjekorda võtta.