Sirje Rank • 13 märts 2016

Soome kaotas tippreitingu

Soome rahandusminister Alexander Stubbi hinnangul näitab reitingu kaotus, et välismaailm hakkab kaotama usku Soome võimesse oma majandust reformida.  Foto: Reuters/Scanpix

Reedel otsustas veel üks suur reitinguagentuur – Fitch – jätta Soome kõrgeimast reitingust ilma, mis rahandusminister Alexander Stubbi sõnul on märk, et välismaailm hakkab usku kaotama Soome võimesse oma majandust reformida.

Reitingugentuur Fitch, mis on Soomet kõige kõrgema AAA taseme reitinguga hinnanud 1998. aastast, kärpis reedel reitingut ühe pügala võrra tasemele AA+. Väljavaade on stabiilne, mis tähendab, et esialgu uut kärbet tulemas ei paista.

Agentuur põhjendas, et Soome makromajanduse seis ja riigivõla dünaamika ei vasta enam tippreitingu tingimustele. Majanduskasv on kidur – kolme langusaasta järel kasvas Soome SKP mullu ainult 0,4%, mis oli Kreekat arvestamata euroalal kõige aeglasem majanduskasvu tempo. Pole ka mingit märki sellest, et majanduse kasvupotentsiaal lähiajal 1-1,2% tasemelt oluliselt kasvada võiks. Mis ühtlasi tähendab, et Soome ei suuda oma avaliku sektori võlakoorma kasvu pidama saada – Fitch prognoosib, et 2020. aastaks kerkib see 67,5%-le SKPst läinud aasta hinnanguliselt 62,6 protsendilt. Nii on Soome liitunud nende euroala riikidega, kes rahaliidu võlanormi (kuni 60% SKPst) ei täida.

Majanduse kasvupotentsiaal on nõrk

Probleemina osutab Fitch investeeringute vähenemisele, mis viitab sellele, et majanduse peamiste sektorite väljavaated on endiselt kehvad. Miinus on ka see, et Soome majandus on väike ja viimastel aastatel on mitu majanduse olulist sektorit raskustesse sattunud.

Alanud aastaks prognoosib Fitch Soomele 1% suurust SKP kasvu, nähes kasvu vedajatena erasektori investeeringute kasvu elamukinnisvarasse ning metsatööstuse uut tulemist. Ka eratarbimine Fitchi hinnangul ei vähene. Kasvu hoiab aga tagasi endiselt nõrk välisnõudlus ning samuti Soome valitsuse pingutused, et kokkuhoiuga Soome võlastumise kasv pidama saada.

Soome võlakoorma kasvu rehkendustes on Fitch arvesse võtnud valitsuse aastateks 2016-2019 kavandatud 4 miljardi euro suuruse kokkuhoiukava elluviimise ja 2017. aastaks kavandatud pensionireformi. Kui siin mingeid tagasilööke peaks tulema, siis kasvavad riskid, mis võivad tuua uue reitingukärpe.

Helsingis kogunesid eile tuhanded inimesed meelt avaldama valitsuse kärpemeetmete vastu. Politsei hinnangul oli kohal 8000 inimest.  Foto: EPA

Pikemas vaates hoiab Soome majanduse kasvupotentsiaali tagasi elanikkonna kiire vananemine – tööealise elanikkonna osakaal on kahanemas OECD riikide võrdluses ühes kiireimas tempos. Samuti edeneb visalt ära kukkunud ekspordisektorite korvamine uute toodetega. Fitch prognoosib, et Soome SKP reaalnäitajates ei taastu ülemaailmse kriisi eelsel tasemel enne 2020. aastat.

Eraldi märgib Fitch veel seda, et Soome ei võida eriti ka euroala ülimadalatest intressimääradest, kuna need vähendavad Soome pensionisüsteemi varade tootlikkust.

Sipilä - kokkulepet on vaja

Soome peaminister Juha Sipilä ütles Fitchi otsust kommenteerides, et see oli ootuspärane. Läinud kuul kardeti sarnast kärbet reitinguagentuurilt Moody’s, mis praegu suurtest on ainsana veel Soomele tippreitingu säilitanud. S&P jättis Soome tippreitingust ilma juba 2015. aastal.

Sipilä sõnul suurendab reitingukärbe survet Soome tööturu osapooltele ühiskondliku lepingu sõlmimiseks, mis aitaks Soome konkurentsivõimet taastada. Soomlastelt oodatakse nõustumist pikema tööajaga ilma lisatasuta ning palgatõusudes joondumist eelkõige Soome eksporditööstuse konkurentsivõime järgi. Agentuurile Bloomberg antud intervjuus avaldas Sipilä veendumust, et Soome suudab langusest siiski välja tulla ja muutuda.

„Soome vajab praegu ühist kokkulepet,“ toonitas ka Soome rahandusminister Alexander Stubb reitingukärpe järel tehtud blogikandes. „Reaalsuseks saades tugevdaks konkurentsivõime kokkulepe riigi avalikku sektori rahanduslikku seisu ja looks head eeldused lisakärbete ja uute maksutõusude vältimiseks,“ kirjutas ta. Sest praegu valitsuse visandanud 4 miljardi euro suurusest kokkuhoiust ei piisa. Kui kokkulepe sünniks - võib-olla saab rääkida juba ka maksukärbetest, välgatas rahandusminister võimalikku präänikut.

Välismaailm kaotab usu

Stubb väljendas muret, et välismaailm on kaotamas usaldust Soome võimesse ennast reformida. Reformida pole aga vaja mitte teiste, vaid enda pärast – Soome võla kasv ei saa senisel moel jätkuda. Ühtlasi paistab Soome kehvasti välja teiste Skandinaavia riikide seas, kuna neil kõigil on kõige kõrgemad reitingud. Kui Soome sellest perest nüüd välja põrub, võib usalduse taastumine võtta hulk aega.

Samal ajal kui Stubb kirjutas, protestisid soomlased Helsingi kesklinnas Senati väljakul valitsuse kärbete vastu. Stubb nentis mõrult, et hoolimata ühisest murest valitsuse võlakoorma kasvu pärast, ilmutatakse  igasugustele kokkuhoiumeetmetele ägedat vastupanu.

Soome laenukulusid pole reitingukärped oluliselt mõjutanud. Agentuuri S&P reitingukärpest alates on Soome kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus agentuuri Bloomberg andmeil alanenud 0,44 protsendipunkti 0,58%-le.  

Hetkel kuum