Äripäev • 21. mai 2016
Jaga lugu:

Kinnisvaraekspert: üürikorterite teema meenutab kooseluseaduse debatti

1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin Vahter leiab, et riigi üürikorterite teemaline debatt on meedias liialt ülespuhutud.  Foto: Erik Prozes

Riiklike üürikorterite debatt meenutab kooseluseadust, mille pärast kõik arvavad ja kraaklevad, aga sisu puudutab väheseid, leiab kinnisvaraspetsialist Martin Vahter.

Riiklike üürikorterite poleemika on suurem kui asi väärt, sest riik ei hakka kunagi kortereid nii massiliselt ehitama, et see turgu mõjutaks, selgitas 1Partner Kinnisvara tegevdirektor Vahter. Tema sõnul on osa töötajate ääremaale meelitamiseks reaalselt vaja soodustusega elupindasid.

“Jääb mulje ja on tekkinud justkui ootus, et riik hakkab massiliselt ehitama üürimaju. Riiklike üürikorterite mõte pole tegelikult turgu odavamaks suruda, vaid meelitada vajalikke spetsialiste sinna, kus turg ei toimi. Näiteks kui kuskile on perearsti, kooliõpetajat või piirivalvurit vaja, siis leitakse või ehitatakse neile koos omavalitsusega sobiv maja,” kommenteeris Vahter.

Riigil pole massiliseks üürikorterite ehitamiseks nii või teisiti raha ning meedias käib pigem emotsionaalne pooltõdedega lahmimine, leidis Vahter. „Seda ei juhtu kunagi, et Mustamäel on üürikorteri turuhind 300 eurot, siis riik ehitab uued ning pakub igaühele 150ga. Samuti tuleks eristada munitsipaal- ja sotsiaalelamuid. Viimased on suunatud vähekindlustatutele, kes ei suuda eluaseme eest maksta. Tallinnas see igal juhul suuremal või vähemal määral toimib juba ammu ning ilma riikliku programmita,” rääkis Vahter.

Tema sõnul oleks riigi poolt tühjale krundile nullist maja ehitamine ebaratsionaalne. “Töötajate meelitamiseks ja elamiskulude kompenseerimiseks on ka teisi võimalusi. Riik võiks nn turutõrke piirkondades näiteks ettevõtjate seas korraldada pindade rajamiseks või leidmiseks vähempakkumise ning vastutasuks riski võtmise eest garanteerida üürnike hulga. Samuti saaks arendajatele pakkuda tasuta maad või kompenseerida osa või kogu tavalise turuhinnaga üüritava korteri üürikulu,” pani Vahter ette.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum