Pille Ivask • 26. juuni 2016 kell 4:15

Brexitist saab enim kasu Hiina

Suurbritannia peaminister David Cameron teatas tagasastumisest. Hiinas elava ajakirjaniku Michael Schumani sõnul tähendab Brexit Hiina mõjuvõimu kasvu  Foto: epa

Hiina pealinnas Pekingis elav ajakirjanik ja kirjanik Michael Schuman leiab, et Suurbritannia lahkumisest Euroopa Liidust saab enim kasu Hiina, kuna liidu liikmesriigid kaotavad nõnda ühtsuse ning ei suru seega Hiinale peale läänelikke reegleid.

Schuman nendib, et Brexit toob endaga kaasa palju kaotajaid: London kui Euroopa finantskeskus on ilmselt möödanik, britid kaotavad peaministri David Cameroni, Briti nael on languses. Samuti on suure löögi saanud Euroopa integratsioon ning selle püsimine. Kõigest sellest lõikab Schumani sõnul kasu aga hoopis kaugemal asuv riik – Hiina.

Lühikeses perspektiivis on Hiina saadav kasu mõistagi väike, kui mitte olematu. Riigi niigi suuri muudatusi läbi tegev majandus saab suure tõenäosusega Brexitist esiti hoobi, sest Euroopa Liidu riigid on Hiina jaoks kokku suuruselt teised kaubanduspartnerid. Kuna Euroopa Liit kaotas Suurbritannia, tähendaks see Hiina seisukohast vaadatuna asjaolu, et turg jääb väiksemaks. Samuti pole Hiina positsioonilt hea Euroopa Liidus Brexiti tõttu valitsev segadus ja ebastabiilsus.

Siiski, Suurbritannia lahkumist tuleks näha ka pikemas perspektiivis ning siinkohal võib Schumani meelest öelda, et Hiina eksportijatel on, mille üle rõõmu tunda.

Ühtse Euroopa surve

Esimese aspektina saab Hiina Brexitist kasu sellega, et Euroopa ühtsus kaob. Hoolimata sellest, et mitmel Euroopa riigil on suur võlakoorem, kohati ülikeerukas bürokraatia ja küsitav konkurentsivõime, on Euroopa Liidu liikmesriigid olnud alati Hiinale oma demokraatia edendamise ning väärtustega paras peavalu. Nüüd, mil Euroopa Liidu olemus on kõikuma löönud, on Hiinal üks segav konkurent vähem.

Schuman selgitab, et siinkohal tasub meenutada Euroopa Liidu algset ideed: juurutada rahu ja demokraatiat. Praktilises plaanis tähendab see lihtsalt seda, et Euroopa Liitu kuuluvad riigid soovivad kindlustada oma konkurentsivõimet globaalsel areenil ning ühtlasi mõistavad, et koos ollakse oluliselt tugevamad ja kuuldavamad kui eraldi. Euroopa Liidu idee oli moodustada rikastest ja jätkusuutlikest riikidest ühendus, mis teeks koostööd nii USA kui ka Hiinaga.

Schuman väidab, et tegelikkuses on Euroopa Liidu seesugune idee läbi kukkunud. Rahvuslikud vaated liikmesriikides üha kasvavad, samuti pole riigid suutnud ühiselt kokku leppida paljudes kaubanduslikes ja geopoliitilistes küsimustes.

Mäng Hiina ümber

Schumani hinnangul on Euroopa Liit kõige enam mööda pannud just Hiina suhetes. Ideaalis peaks Euroopa Liit survestama Hiinat avama oma turgu ning mängima kaubanduses ausat mängu. Selle asemel võitlevad liikmesriigid Hiina tähelepanu ja investeeringute eest. Toome näite. Kui möödunud aastal külastas Hiina presidenti Xi Jinpingi Suurbritannia peaminister David Cameron, läks Pekingisse kohale ka Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, kes plaanis ise Hiina juhtidega erinevate lepingutega kaubale saada.

Kirjanik märgib, et Euroopa Liit peaks juurutama Hiina suhtes ühist poliitikat ning liikmesriigid peaksid omavahel kokku leppima, mis on nende eesmärgid seoses Hiinaga. Reaalsus on aga teine. Sel ajal, kui Hiina investeerib Euroopasse suuri summasid, ostab näiteks endale jalgpalliklubisid, püüavad Euroopa liidrid saada Hiinaga eraldiseisvaid kokkuleppeid. Need pole aga vähemalt seni õnnestunud: Merkeli ponnistused väita, et välismaistele ja kodumaistele ettevõtetele peaksid kehtima samad tingimused, ei kandnud üldse vilja. Kui Merkel ja Cameron mõlemad oleksid läinud Hiina riigijuhtide juurde sellesama jutuga, oleks olnud tõenäosus Euroopa Liidu huve kehtestada Schumani sõnul suurem.

Brexiti tõttu on Euroopa turgudel kõik segi paisatud. Löögi saavad sellest mõistagi nii Euroopa suurpangad kui ka tehnoloogia start-up'id, kellele oleks kasulikum tegutseda ühisturul. See annab aga eelise Hiina ettevõtjatele, kes saavad konkurentsieelise.

Hiina poliitiline kasu

Hiina jaoks pole Brexit kasulik üksnes majanduslikus plaanis. Kuna Hiina ei jaga teadupärast paljudes poliitilistes küsimustes lääneriikide vaateid, on Euroopa Liidu lõhestatus Hiinale igati kasulik. Teadupärast on viimast sageli süüdistatud selles, et riik ei järgi inimõigusi ega ka üldisi läänelikke väärtusi.

Selle illustreerimiseks on Schumani sõnul näide hiljutisest ajast olemas. Kui USA väljendas möödunud aastal rahulolematust seoses Hiina plaaniga luua Maailmapangale konkureeriv institutsioon, liitusid selle avaldusega ka Euroopa riigid.

Kuna britid valisid neljapäeval toimunud hääletusel Euroopa Liidust lahkumise, tähendab see nii Suurbritannia kui ka Euroopa Liidu jaoks enamat kui partnerlussuhte kaotamist. Seesugune otsus viitab sellele, et Euroopa Liit kaotab üha enam oma tähtsust.

Hetkel kuum