Pille Ivask • 28. juuli 2016 kell 5:36

Trump Vene IT-spetsidele: häkkige Hillary meilikasti

Donald Trump  Foto: epa

USA vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump üllatas taas avalikkust, kui kutsus Vene arvutihäkkereid üles otsima 30 000 Hillary Clintoni kustutatud e-kirja, vahendab CNN.

“Neil ilmselt juba on tema 33 000 e-kirja, mille Clinton ära kaotas ning kustutas, kuna sealt oleks nii mõningaidki pärle leidnud,” lausus Trump, viidates seega e-kirjadele, mille Clinton on tunnistanud isiklikuks ning mida ta keeldus välja andmast USA välisministeeriumile.

Lisaks järjekordsetele kriitikanooltele Clintoni suunas võib Trumpi väljaütlemisest järeldada, et ta oleks nõus Moskva-poolse sekkumisega USA presidendikampaaniasse, et Vene häkkerid kadunud e-kirjad üles leiaksid.

“Venemaa, ma loodan, et sa oled valmis leidma üles need 30 000 meili, mis on kadunud. Ma usun, et meie ajakirjandus tasuks teile heldelt,” valas Trump õli tulle.

Trumpi taolist väljaütlemist on jõutud juba mitmel pool kritiseerida ning teda on ka varasemalt süüdistatud Venemaaga flirtimises. “See peab nüüd küll olema esimene kord, kui presidendikandidaat on avalikult julgustanud võõrast võimu harrastama poliitilist spionaaži,” lausus Clintoni poliitiline nõunik Jake Sullivan. “See pole hüperbool, need on faktid. See pole enam uudishimu või poliitika, see on muutunud juba rahvusliku julgeoleku küsimuseks,” lisas ta.

Trumpi üks esindajaid Steven Cheung jõudis juba edastada ka oma kommentaari ning lausus, et kinnisvaraärimehest presidendikandidaat tahab siiski üksnes kadunud kirju avalikkuse ette tuua ega ole kindlasti huvitatud sellest, et teise riigi häkkerid Clintoni meilikasti häkiksid.

Clintoni e-kirjade skandaal algas sellest, et naine kasutas välisministrina töötades tööasjade ajamiseks isiklikku, mitte ametlikult talle ette nähtud meilikontot. Uurijad püüavad kindlaks teha, kas Clinton edastas meili teel ka salastatud informatsiooni. Kuigi ametlikult on juhtum lahendatud ning Clintonile tehti ettekirjutusi, et too oli erameili kasutades väga hooletu, mingeid tõsisemaid tagajärgi sellele ei järgnenud. Trump on aga varmas Clintoni e-kirjade skandaali ära kasutama ning seda igal võimalusel mainima.

Hetkel kuum