Äripäev • 29. juuli 2016 kell 7:15

Maksuvaidlus jätkub: Rosin selgitab skeemi

Käibemaksuvaidlus  Foto: PantherMedia/Scanpix

Maksuasjatundjate vahel käivitus vaidlus käibemaksuseaduse muudatuste tõlgendamise selle osa juures, kas ja kuidas saab väikeettevõtja muudatust oma kasuks pöörata.

KPMG Balticsi vanemmaksunõustaja Einar Rosin väitis, et ettevõtja, kes registreerib end sel aastal käibemaksukohustuslaseks, maksustab korrektselt oma käibe ning kustutab end alates 2018. aastast käibemaksukohustuslaste registrist, saab sel aastal soetatud ja kasutusele võetud põhivaralt maha arvata kogu sisendkäibemaksu ning et 2018. aastal, pärast registrist kustutamist, tuleb sellest tagastada 3/5.

Rosinale vastas rahandusministeeriumi spetsialist Sirje Pulk, et mingit tulu sellest ei tulene, sest käibemaksukohustuslaste registrist välja arvamisel peab ettevõtja riigi tuludesse tagasi maksma käibemaksu, mille oli varem sisendkäibemaksuna maha arvanud. Pulgale sekundeeris ettevõtlusnõustaja Olavi Kärsna, kes samuti rõhutas, et käibemaksukohustuslase seisusest mahaarvamisel tuleb müümata kauba käibemaks riigile tagasi maksta. Liiati jälgib riik põhivara kasutamist maksustatava käibe jaoks ning muuks otstarbeks viis aastat, kinnisasja puhul kümme aastat, rõhutasid mõlemad oponendid.

Rosina näide

Rosin aga kinnitab, et teda pole täielikult mõistetud, ning tahab nüüd oma mõttekäiku lähemalt selgitada.

„Juhin tähelepanu, et minu näites on põhivara soetamise ja käibemaksukohustuslaste registrist kustutamise vahel enam kui aasta.

Põhivara sisendkäibemaksu korrigeerimise periood on 5 aastat, kusjuures esimeseks aastaks loetakse ajavahemik päevast, millal soetatud vara võetakse raamatupidamises arvele kasutuses oleva põhivarana, kuni jooksva kalendriaasta lõpuni.

Seega kui OÜ Pagari Piparkoogid soetab endale enne tänavusi jõule uue köögitehnika hinnaga 10 000 eurot + KM, arvab maha 2000 eurot sisendkäibemaksu ning müüb 2016. ja 2017. aastal kohalikule külapoele küpsetisi, lisades arvele käibemaksu, peab ta 2018. aasta alguses, kui toimub käibemaksukohustuslaste registrist kustutamine (näiteks kuna prognoositav käive ei ületa 40 000 eurot), põhivara sisendkäibemaksu korrigeerimise kaudu riigile tagastama 1200 eurot, kuna konkreetse põhivara sisendkäibemaksu korrigeerimisperiood kestab veel 3 aastat. Vahepealse aja jooksul on see raha aga sisuliselt olnud tema käsutuses kui intressivaba laen. See ongi kasu, mille ettevõtja on saanud – võimaluse kasutada tagastatud käibemaksu oma ettevõtluse edendamiseks. Mis kõik kokku on igati mõistlik soovitus ettevõtjatele.”

Hetkel kuum