• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Wermol uus hingamine

  Saneerimistaagast vabanenud Võru mööblitootja Wermo investeerib jõudsalt seadmetesse ning seni peamiselt allhangetele keskendunud ettevõte on võtnud suuna oma mööblisarjade loomisele.

  Uus ajajärk algas eelmise aasta mai lõpus, kui lõppes Wermo saneerimisprotsess. See kestis 33 kuud ja selle ajaga tasus mööblifirma võlausaldajatele vastavalt saneerimiskavale kõik võlad. Pooleteise aasta jooksul on Wermo investeerinud seadmetesse üle poole miljoni euro. Tänavu suvel jõudis müüki mööblisari Fun ning novembris tullakse turule mööblisarjaga Family.
  „Teist korda enam saneerimist läbi teha ei tahaks,“ ütles Wermo juhataja Raul Vene. „Siis läks kogu energia selleks, et tehas toimiks, et oleks igapäevast hapnikku. Nüüd saan teha ka pikaajalisi plaane, ei pea mõtlema vaid selle peale, kas raha toodangu eest on laekunud ja kas ma saan materjali õigel ajal kätte.“
  Meeskonna toel võlast vabaks
  Vene ei pea edukat saneerimist töövõiduks, mida ainult enda nimele kirjutada. „Kehvast seisust väljatulek oli oskusliku meeskonna töövõit. Oluline oli see, et ettevõte töötas kogu aeg,“ märkis ta. „Oleme suuremate endiste võlausaldajatega jätkuvalt koostöös. Nemad on edukast saneerimisest pigem võitnud, sest meie mahud on kasvanud.“
  Wermo käive oli eelmisel aastal 2,8 miljonit eurot ja kasumit teeniti 0,2 miljonit eurot. Seda oli rohkem, kui firma 2014. aasta lõpus prognoosis. „Äris peab õnne ka olema ja meie jaoks oli mullu hea aasta,“ lausus Vene. „Tänavu tuleb enam-vähem sama käive, ehkki aasta algul planeerisime paremat tulemust.“
  Võlgadest vabanemine on andnud Wermo omanikele julguse investeerida uutesse seadmetesse. Esimene suurem sissemakse tehti eelmise aasta kevadel ning mullu investeeriti kokku üle 250 000 euro, tänavu on juba investeeritud üle 300 000 euro.

  AS Wermo

  Asutatud 1947. aastal.

  21.04.2010 – Neinar Selile ja Veljo Ipitsale kuuluv OÜ Neveri müüs Wermo tootmishooned ja seadmed ASile Tuulis, mille aktsionärid on Tõnis Mäerand (79%) ja Priidu Mänd (21% OÜ Atras Holding kaudu).

  Toodab spoonitud, värvitud ja lamineeritud plaatmaterjalist kodumööblit.

  2015. aastal investeeris seadmetesse üle 250 000 euro ning tänavu investeeritakse üle 400 000 euro.

  Töötajaid 60.

  Eksporti läheb ligi 90 protsenti toodangust, peamise kliendid on Skandinaavia ja Kesk-Euroopa edasimüüjad.

  On keskendunud allhanketöödele, omatoodang (tootesarjad Monica, Ocean ja Fun) moodustab 10 protsenti käibest.

  03.05.2012 – kohus algatas Wermo avalduse alusel saneerimismenetluse.

  30.07.2012 – kohus kinnitas saneerimiskava, nõuete summa ulatus 1,9 miljoni euroni.

  27.05.2015 – kohus lõpetas saneerimismenetluse enne tähtaega, võlausaldajad said kaks kolmandikku võlast tagasi 33 kuu jooksul.

  Allikas: AS Wermo, Äripäev

  „Me ei investeeri ülepeakaela ja igale poole, teeme seda samm-sammult ja loogilises järjekorras,“ seletas Vene. „Meie tootmine nõuab spetsiaalset seadmeparki, oluline tegur on see, et seadistuse aeg oleks võimalikult lühike. Samas on töötajate arv jäänud samaks. Investeeringute eesmärk on kasvatada tootmismahtu. Mina ei ole kellelegi öelnud, et nüüd tuli uus seade ja sind enam meil vaja ei ole.“
  Rõõmustav areng
  Wermo tooteportfellis on umbes 500 toodet. Klientideks on peamiselt Skandinaavia ja Kesk-Euroopa mööblimüüjad, kellele tehakse nende jooniste järgi väikepartiisid. „Toodame mööblit üldjuhul kahes versioonis, monteerime tooted kohapeal kokku või saadame toote kliendile detailidena,“ selgitas Vene. „Näiteks kõik meie Rootsi kliendid eelistavad kokku monteeritud mööblit. Sest see on viis, kuidas nad Ikeast eristuvad.“
  Allhanketööd moodustavad umbes 90 protsenti Wermo käibest, ent ettevõte rõhub järjest enam omatoodangule. Suvel tuldi välja mööblisarjaga Fun, mida iseloomustab lihtne disain ja retrohõng. Samas on Fun vägagi trendikas, tal on praegusele mööblimoele omaselt ümarad jalad.
  „Meie eesmärk on olla pildil, tahame näidata, milleks me mööblitootjana võimelised oleme,“ tutvustas Vene ettevõtte strateegiat. „Meie kliendid küsivad alati kohtumisel, mis meil uut on. Neid huvitab, kas suudame ajaga kaasas käia.“
  Vene lisas, et samamoodi huvitab klienti, milline on ettevõtte seadmepark. „Kas suudad ajaga kaasas käia ja seega olla konkurentsis või mitte,“ rääkis Vene. „Potentsiaalsed uued kliendid tulevad alati tehast üle vaatama, sest nad tahavad saada ettekujutuse, kellega üldse tegu on. Samuti käivad ka vanad kunded aeg-ajalt meil külas ning rõõmustavad, et asi on edasi arenenud.“
  "Käisime läbi nagu keemilisest puhastusest"
  Tõnis Mäerand, ASi Wermo nõukogu esimees ja põhiomanik
  On vähe näiteid firmade kohta, mis tänu saneerimisele on välja rabelnud. Sellised protsessid jätavad ju väikese pleki kuuereväärile. Nüüd on hea tunne, et sai justkui keemilisest puhastusest läbi käidud ja plekki enam ei ole. Meid valdab teatav rahulolu, saame firmat arendada. Oleme viimastel aastatel julgelt investeerinud. Arvan, et selleks, mida me praegu teeme, on nüüd põhiinvesteeringud tehtud, ja küllaltki otstarbekalt. Tuleviku teema on see, kuidas saavutada energiasõltumatus ehk et kunagi tuleks investeerida katlamajja.
  Praegu mõtleme pingeliselt uutele arengusuundadele. Sest allhanketööde tegija rollis väga pikalt ei saa olla. Hakkame lähiaastatel rõhuma oma vanade mööblisarjade uuendamisele ja eks mõtleme tasapisi ka uusi sarju välja.
  Kindlasti ei kavatse me loorberitele puhkama jääda - liigume raudselt edasi. Tahame saavutada ikka natuke rohkem kui kolmemiljonilist käibe taset.
  Kokkulepped pidasid vett
  Romet Elmaste, Viljandis asuva mööblifurnituuri tarnija OÜ Pleksor juht ja omanik
  Wermo saneerimine lõppes hästi. Kõik läks täpselt nii, nagu Wermo juhi Raul Venega kokku leppisime. Ta rääkis ilusti asja selgeks, enamik võlausaldajaist, meie sealhulgas, tulime neile vastu ning usaldusele rajatud koostöö sujus.
  Kui Wermo saneerimine oleks ebaõnnestunud, oleks meil üks oluline klient kadunud. Eesti on nii väike, et siin on kõik kliendid tegelikult olulised. Meie klientideks on mööblitootjad, me ei tegele jaemüügiga ja kauplustele ka ei müü. Meil on pakkeliin, millel komplekteerime ja pakendame mööblifurnituuri. Kui te poest kokkupandava mööbli ostate, on seal valmis kotikene või karbikene mööblifurnituuriga.
  Tundub, et Wermo äri kasvab ja mingil määral on ka meie tootmismaht tänu neile kasvanud. Kuna nad aga nüüd on saneerimistaagast vabad, on neil ju nüüd võimalik võtta pakkumisi ka meie konkurentidelt.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Ettevaatust keskmise palgaga, see on fatamorgaana
Rääkides keskmisest palgast, oleme kohati sattunud kujutluste küüsi, mida tekitab sektorite enneolematu ebavõrdsus, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Rääkides keskmisest palgast, oleme kohati sattunud kujutluste küüsi, mida tekitab sektorite enneolematu ebavõrdsus, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Hiina telefonitootja avab elektriautode tehase
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
USA kaubanduspüha tabas ootamatu pööre
Ameerika Ühendriikide ostlejad kulutasid tänavu musta reede ajal e-poodides vähem kui mullu, vahendab Reuters.
Ameerika Ühendriikide ostlejad kulutasid tänavu musta reede ajal e-poodides vähem kui mullu, vahendab Reuters.
Uus Saksa valgusfoori võimuliit rajatakse vastuolulistele plaanidele
Pärast kaks kuud kestnud koalitsioonikõnelusi Saksa sotsiaaldemokraatide, roheliste ja liberaalsete vabade demokraatide vahel tuli Angela Merkelilt võimu üle võttev poliitiline liit välja esialgse leppega, mille elluviimine saab analüütikute hinnangul olema keeruline.
Pärast kaks kuud kestnud koalitsioonikõnelusi Saksa sotsiaaldemokraatide, roheliste ja liberaalsete vabade demokraatide vahel tuli Angela Merkelilt võimu üle võttev poliitiline liit välja esialgse leppega, mille elluviimine saab analüütikute hinnangul olema keeruline.