Sirje Rank • 30. september 2016 kell 10:11

SEB: Balti laenuturg kasvab

SEB Balti üksuse juht Riho Unt  Foto: Veiko Tõkman

SEB pank prognoosib tuleval aastal Balti riikide laenuturu kasvu, sest ettevõtted jätkavad laienemist ja neid mõjutab positiivselt ka kodumaise tarbimise kasv.

SEB prognoosib tuleva aastal laenuturu kasvu ca 4%, lootes ise kasvatada oma portfelli kas sama kiires või veidi kiiremas tempos, ütles agentuurile Bloomberg SEB Balti üksuse juht Riho Unt. Pank taotleb Balti turul orgaanilise kasvu teel 30% suurust turuosa.

„Majanduslik aktiivsus on selgelt tugevam kui läinud aastal,“ ütles Unt. „Suuremad Balti riikide firmad investeerivad, nähes võimalusi kasvamiseks. Firmade bilanss on palju tugevam kui enne kriisi.“

SEB laenuportfell Balti riikides (jättes arvestamata kinnisvara) kasvas esimesel poolaastal 4,7%, 111 miljardile Rootsi kroonile ehk 11,53 miljardile eurole, olles 2015. aastal 1,9% kahanenud. Panga turuosa laenuturul oli Eestis 24%, Lätis 17% ja Leedus 29%.

Undi sõnul on Balti riikide transpordi-, põllumajandus- ja ravimifirmadel väljaspool Balti riike ohtralt kasvuruumi. Kasvu kergitab ka tugev kodumaine tarbimine. Unt usub, et tööandjad tulevad konkurentsivõime hoidmisega toime hoolimata kiirest palgakasvust.

„Tööturu poliitika on kõigis Balti riikides väga konkurentsivõimeline, mis on võimaldanud kohalikel ettevõtetel vajaduse tekkides end mitmel korral lääne rivaalidest kiiremini restruktureerida,“ ütles Unt.

Potentsiaalseid riske kätkevad aga demograafilised protsessid ja poliitiline populism. Ka võiksid valitsused rohkem riigiettevõtteid börsile tuua, et piirkonna düsfunktsionaalsele kapitaliturule elu sisse saada, arvas Unt.

SEB ei välista piirkonnas ülevõtmisi, kuid iga taolise sammu eelduseks on väga hea hind ja strateegiate sobivus, ütles Unt.

„Praegu on turu kasv kiire ja nii saame ärilise kasvu vajaduse rahuldada orgaanilisel teel,“ ütles Unt. „See ei tähenda, et me kõigi võimaluste ees ukse kinni paneksime, kuid ise aktiivselt me midagi ei otsi.“

Hetkel kuum