Äripäev • 28. november 2016 kell 7:16

Tallinnas toob robot toidu ukse taha

Restorani Umami töötaja asetab lõheroa Starshipi roboti konteinerisse.  Foto: Wolt, Starship

Soome firma Wolt testib järgmistel kuudel toidu kojuvedu Starship Technologiesi robotitega.

“Me ei saaks selle koostöö üle õnnelikumad olla. Lisaks sellele, et robotite abil toidu kojuvedu on midagi, mis võib saada tulevikus igapäevaseks, on see ka lihtsalt midagi väga lahedat – me oleme lahedateks asjadeks alati valmis!” ütles Wolti juht Miki Kuusi.

Starshipi ärijuht Allan Martinson ütles, et järgmisel aastal on plaanis tutvustada robotiga kojukannet rohkematele linnaelanikele.

Robot toimetab toitu tellitavast restoranist kohale 1,5 km raadiuses, sest siis jõuab toit kohale 30 minutiga ja püsib soe. Kliendile saabub sõnum, kus antakse teada, et tellimus jõuab temani roboti abil. Kuigi robotid on ehitatud tänavatel navigeerimiseks (k.a näiteks äärekivide ja ristmike ületamiseks), liigub pilootprojekti jooksul robot koos järelevaatajaga. Toidumahuti on tugevalt suletud nii kaua, kui klient vajutab tema telefoni saadetud lingile, kinnitades sellega, et on tellimuse kätte saanud. 

“Esimeses faasis on veel väga palju testida, et näha, kuidas kõik töötab. Sellepärast hoiame väikese saladusena, millal ja kus Tallinnas esimesed kohaletoimetused toimuvad,” sõnas Miki Kuusi. “On veel liiga vara öelda, kas me ka edaspidi püsivalt antud teenust pakkuma jääme ning kas see juhtub Eestis või ka Soomes, Rootsis ja Wolt tulevastel turgudel. Sellepärast katsetamegi,” lisas ta.

Wolt on pooleteise aasta jooksul iga kuu keskmiselt 20–30 protsenti kasvanud, ühendades nüüdseks Soomes, Eestis ja Rootsis üle 250 000 registreeritud kasutaja. Firma on kaasanud investeeringuid 14 miljoni dollari väärtuses.

Starship Technologies ehitab autonoomsete robotite laevastikku, mis on mõeldud kaupade transpordiks 2-3 km raadiuses, tehes seda 15-30 minutiga. Kahe Skype’i kaasasutaja, Ahti Heinla ja Janus Friisi 2014. aasta juulis asutatud ettevõte Starship soovib muuta viisi, kuidas pakid, toidukaubad ja toit kohale toimetatakse.

Hetkel kuum