HKScani Rakvere Farmid ajavad äri juhatuse liikme äiaga

HKScani endine seakasvatusdivisjoni direktor Mati Tuvi.  Foto: Elo Riig/Sakala/Scanpix

Lisaks HKScan Estonia kauaaegse juhi Teet Soormi isa firma ja HKScani vahelistele lepingutele on huvitekitavad ka Rakvere Farmide lepingud 72aastase Vahur Laulu osalusega ettevõtetega.

Laul on nüüdseks vallandatud HKScan Estonia seakasvatusdivisjoni direktori ja HKScanile kuuluva Rakvere Farmide juhatuse liikme Mati Tuvi abikaasa Lilian Tuvi isa. See tähendab, et Rakvere Farmid ostsid sigu oma juhatuse liikme äia firmalt. Laulu ettevõttele Kalda Invest kuuluvad osalused firmades Lõpe Agro ja Saimre Agro Grupp, mõlemalt ostab Rakvere Farmid sigu ning HKScan Estonia sigu ja vilja.

Kuni aastani 2008 kuulus Kalda Invest võrdsetes osades Mati ja Lilian Tuvile, misjärel läks 100protsendiliselt üle Vahur Laulule. Mati Tuvi oli aastatel 2004-2006 Lõpe Agro juhatuse liige. Nii Lõpe Agro kui Saimre Agro omanikeringis on veel Teet Soormi isa ettevõte Tarva Konsultatsioonid.

"Kogu meie hästitoimiv seakasvatussüsteem on üles ehitatud ligi kahe aastakümne jooksul ja mõni kaudselt seotud osapool ei ole probleemiks olnud. Selline reaktsioon nüüd äkki ja sellisel moel jääb arusaamatuks," ütles Tuvi.

"Pigem on peetud seda süsteemi tugevuseks, kuna otsiti kindlaid partnereid pikaks ajaks. Paraku uue juhi arvamus varasematega ei ühti," lausus Tuvi. 

Ta kinnitas, et kõik tehingud on toimunud turuhindades ning HKScanile kuidagi kahju tekitatud ei ole. "Pigem on väga palju panustatud sellesse, et Rakvere lihakombinaadile oleks tagatud kvaliteetne kodumaine sealiha."

Tuvi ei soovinud lisada rohkem ettevõtte endise juhi Teet Soormi meedias tehtud avaldusele, kus Soorm kinnitas samuti, et HKScan Estonia  juhtkonna äriotsused on olnud läbipaistvad, tehtud omanike teadmisel ja heakskiidul.

Eile teatas börsifirma HKScan, et ettevõtte Baltikumi juhtkonna liikmed on süstemaatiliselt toime pannud tõsiseid rikkumisi, mis on vastuolus HKScani käitumisjuhiste ja hea juhtimistava põhimõtetega. Seoses sellega on HKScan lõpetanud töö- või juhatuse liikme lepingud Baltikumi juhi Teet Soormiga, seakasvatusdivisjoni direktori Mati Tuviga, linnukasvatusdivisjoni direktori Lauri Kallikormiga ja seakasvatusdivisjoni tehnikajuhi Hindrek Smidtiga.

Sisejuurdluse käigus selgus, et nimetatud  HKScan Estonia töötajad on ostnud tooteid ja teenuseid ettevõtetelt, mida omavad kas nad ise või nendega seotud osapooled. Nende hankelepingute koguväärtus on olnud aastatel 2013 kuni 2016 umbes 28 miljonit eurot.

Juhtkonna eraärid

Mati Tuvi ettevõte OÜ Carrentex tegeleb põllumajandusalaste konsultatsioonidega ja tehnika rentimisega. Ettevõtte müügitulu oli mullu napilt üle 10 000 euro.

Samuti Rakvere Farmide juhatusse kuulunud ning ettevõttes tehnikadirektorina töötanud Hindrek Smidtile kuulub 25% osalus farmitehnika ja -seadmete müügi ning montaažiga tegelevas OÜs Farmitek. Ettevõttele kuulub ka 51% Läti tütarfirmast SIA Farmitek. Konsolideerimisgrupi mullune müügitulu oli 2,29 miljonit eurot, mis on ligi miljon eurot väiksem kui aasta varem. Jaotamata kasumit on eelmise aasta lõpu seisuga kogunenud 633 000 eurot.

Neljanda vallandatud HKScani juhtkonna liikme Lauri Kallikormi ettevõte OÜ Internova põhitegevusaladeks on turundus-müügialase juhtimisteenuse pakkumine. Ettevõtte majandusaasta aruandes tuuakse välja, et teenus on sobilik väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele, mis soovivad oma konkurentsieelisena kasutada efektiivset ja strateegiat toetavat turundus-müügijuhtimist, kuid samas ei kasuta selleks reklaamiagentuure. Lisaks pakub Internova oma abi kvaliteedijuhtimissüsteemide arendamisel. Eelmise aastal oli käive 349 000 eurot ning kasumit teenis firma ligi 16 000 eurot.

HKScan Estonia uus juht on senine kontserni turundusjuht Anne Mere, kes on alates 1. detsembrist nii Rakvere Farmide kui HKScani juhatuse liige. Koos temaga jätkab HKScani juhatuses ka senine juhatuse liige Margus Venelaine.

Hetkel kuum