Pille Ivask • 14 jaanuar 2017

Kes olid eelmise aasta ebaõnnestunumad ettevõtjad?

Elizabeth Holmes  Foto: Wikimedia commons

Väljaanne Forbes pani kokku nimekirja eelmise aasta kümnest kõige ebaõnnestunumast ettevõtjast, kes paistsid silma nii ettevõtte põhjalaskmisega kui ka rumala käitumise poolest.

Esimesele kohale platseerus ka 2015. aastal kõige ebaõnnestunuma ettevõtja tiitli pälvinud Elizabeth Holmes. Äripäev on varasemalt Holmesi tegemistest kirjutanud: tegu on ettevõtjaga, kes raputas maailma, kui lubas välja tulla seadeldisega, mis võimaldab sisuliselt ükskõik kus teha vereproovi ning teada saada, missugused haigused inimest vaevavad. Tema ettevõtte Theranos jaoks oli eelmine aasta taaskord väga kehv – töölt lahkus taas hulga inimesi ning ettevõte on täiesti kokku kukkunud. Holmesi varanduse väärtus on kunagisest 9 miljardilt dollarilt kukkunud aga sisuliselt nulli.

Teisele kohale jõudis eestlastele ehk pigem tundmatu start-up'i Zenefits rajaja Parker Conrad, kes sai möödunud aastal USAs suure kriitika osaliseks, kui selgus, et tema ettevõtte töötajad olid ilma vajaliku kvalifikatsioonita, et müüa väikeettevõtetele tervisekindlustust.

Kolmandale kohale platseerus Josh Tetrick, toiduettevõtte Tetrick asutaja. Möödunud aastal sattus ettevõte ajakirjanduse hambusse seoses sellega, et ostis kokku omaenda toodet Just Mayo, et petta investoreid. Tetrick on hiljuti teada andnud, et on kaasanud 100 miljonit eurot ning suurendanud ettevõtte koguväärtuse 750 miljoni dollarini. Nüüd, mil ettevõtte ümber on segased ajad, ütlevad eksperdid, et Tetrick on vähendanud oma tõsiseltvõetavust.

Neljandale kohale paigutasid Forbesi eksperdid Gravity4 asutaja Gurbaksh Chahali, kes on maailma meediasse sattunud peamiselt küll oma sündmusterohke eraeluga seoses. Küll aga on see kõik avaldanud mõju tema ettevõttele.

Viiendale kohale jõudis Dinesh Lathi, kodukujundusega tegeleva ettevõtte One King Lane juht, kes suutis ettevõtte üsna lühikese ajaga sisuliselt põhja lasta. Enne One King Lane’i juhi kohalt lahkumist suutis eelmine juht Doug Mack kaasata ettevõttele 200 miljonit dollarit. Lathi valed juhtimisotsused lasid neil pingutustel aga liiva joosta ning eelmisel suvel müüdi One King Lane vaid 12 miljoni dollari eest maha Bed Bath & Beyondile.

Kuuendaks platseerusid Hyperloop One’i kaasasutajad Shervin Pishevar ja Brogan BamBrogan. Kui aasta alguses tahtsid BamBrogan ning tema kaaslased ettevõttes juhtimist üle võtta, visati nad ettevõttest välja. Seejärel hakkasid ettevõtte teised töötajad süüdistama Pishevari ning ettevõtet tervikuna, et seal valitseb onupojapoliitika ning töötajaid laimatakse selja taga. Kokkuvõttes pole see ettevõttest jätnud just parimat muljet.

Seitsmendaks jõudsid filmistaarist ettevõtja Jessica Alba ning tema ettevõtte Honest Company kaasasutaja Chris Gavigan. Eelmisel aastal kirjutas väljaanne Wall Street Journal korduvalt, et ettevõtte toodangus kasutatakse hoolimata siltidest mürgist ühendit SLS. Honest Companyl, mis on suutnud investoritelt kaasata kokku 200 miljonit dollarit, seisab nüüd ees pikk kohtutee.

Kaheksandale kohale jõudis Silicon Valley ingelinvestor Dave McClure, kes hävitas oma maine, kui hakkas tugevalt promoma presidendikandidaat Hillary Clintonit. Kõik see päädis sellega, et tema konverentsile Lissabonis ei tulnud mitte keegi. McClure on seetõttu näiteks, kuidas ei tohiks üks ettevõtja käituda.

Technocrati oli kuulus selle poolest, et sait tegeles blogide jälgimise ning hindamisega. Ettevõttel läks hästi seni, kuni selle juhiks sai Shani Higgins, kes suutis äri käekäigu nõnda viletsaks muuta, et see müügi kõigest 3 miljoni dollari eest maha. Keegi ei tea, mis Technocratiga täpsemalt juhtus, ent valdavalt peetakse selle süüdlaseks Higginsit.

Esikümne lõpetab Matt Harrigan, PacketSledi rajaja ning endine juht, kes teatas 8. novembril ehk valimispäeval, et võtab püssi ja laseb valimised võitnud Donald Trumpi maha. Kuigi Harrigan vabandas oma sõnade pärast ning põhjendas sellega, et oli alkoholi tarvitanud ning tahtis nalja teha. Üldsus talle aga ei andestanud ning mees astus ettevõtte juhi kohalt tagasi.

Hetkel kuum