Äripäev • 21. aprill 2017 kell 8:00

"Eesti riigil mootor töötab, aga roolis ei ole kedagi"

FinanceEstonia juhatuse esimees Rauno Klettenberg  Foto: Eiko Kink

Riigi eelarvediskussioonis kiputakse kalduma liialt äärmustesse, leiab finantssektori esindusorganisatsiooni FinanceEstonia juhatuse esimees Rauno Klettenberg. Kõhklused ning ebaselged vastused jätavad mulje, et mootor töötab, aga roolis pole kedagi, märgib ta.

Mitmetel riikidel seisab majandus vaatamata eelarve puudujäägile tugevatel alustel, märgib ta. Samas on spektri teises otsas näiteid, kus eelarve püsiv puudujääk on viinud kogu riigi majanduse allavoolu. "Eesti puhul seisneb ebaloogilisus hoopis selles, et ajal, mil riik koges mitme aasta vältel majandusraskusi ning probleemid olid ilmsed, püüti põikpäise järjekindlusega eelarvet tasakaalus hoida. Seda olukorras, kus riigisektor oleks probleeme saanud leevendada ning reaalmajandust toetada. Samas täna, kus olukord on selgelt parem ning tulevikuväljavaated positiivsemad, kaalutakse ootamatult eelarve tasakaalust väljaviimist," vahendas Klettenberg FinanceEstonia seisukohta.

Klettenbergi sõnul on erasektoril, nii tööandjatel kui töövõtjatel, täiesti õigustatud ootus, et sellise strateegia valiku puhul oskab riigi esindaja une pealt ning üheselt selgitada, miks selline tee valitakse. "Kõhklused ning ebaselged vastused jätavad mulje, et mootor töötab, aga roolis pole kedagi. Valitsusel peaks olema kindel arusaam, mida ja miks ette võetakse ning otsuste põhjendamine ei tohiks tekitada raskusi, ebamugavustunnet ning puiklemist."

Eelarve puudujäägile lisaks on FinanceEstonia juhatuse esimehe sõnul juba mõnda aega arutletud ka erinevate maksumuudatuste vajalikkuse ja uute maksude üle, mis oleks riigieelarve oluliseks katteallikaks. "Suures plaanis on valitud strateegia töötajatele pigem soodsam kui ettevõtetele. Finantssektori suunalt tahaks rahandusministrile tunnustavad sõnad öelda selle eest, et valitsuse tasemel või koalitsioonis kokku lepitud finantsvaldkonda puudutavate maksude rakendamine ning olulised seadusemuudatused on nüüd turuosalistega diskussioonis rohkem läbi arutatud. Olukordi on selgitatud ning sektori arvamust vahel ka kuulda võetud," edastab Klettenberg FinanceEstonia seisukohta.

Konkureerides teiste riikidega tuleb siiski ettevaatavalt meenutada, et seadusemuudatuste ajaline dimensioon ja nende rakendamise ajastus on samuti kriitilise tähtsusega, juhul kui soovime siia uusi ettevõtteid ning töökohti, lisas Klettenberg.

Hetkel kuum