• Jaga lugu:

  Kinnisvaraäris edukad mehed metsast

  Tänavuse kinnisvarabüroode TOPi esikolmikusse tõusid kolm imetillukest ja laiemalt tundmatu nimega kinnisvaravahendajat - osaühingud Aerop Invest, Eurohaus Invest Kinnisvara ja MKS & Partnerid, saab lugeda täna ilmunud Äripäeva Kinnisvara erilehest.

  "Mitte midagi ei ütle see nimi," lausub Aerop Investi ja ettevõtte ainuomaniku kohta Eesti kinnisvarafirmade liidu tegevjuht Tõnis Rüütel. "Pean ilmselt guugeldama! Liidu liige ei ole. Tõenäoliselt ei ole tegu ka klassikalise kinnisvaravahendusega, ja ilmselt on möödunud aastal tehtud mõned suurtehingud."
  Majandusaruande põhjal tegeleb Aerop Invest kinnisvara ostu-müügi ja üürileandmisega, maa kruntideks jagamisega ilma nende väärtust suurendamata ning kinnisvara müügi- või üürinõustamisega tasu eest või lepingu alusel. Tänavu plaanib ettevõte jätkata samas vaimus ja lisada tegevuste loetellu põllumajandusmaade kasutuselevõtu.

  Aasta    käive (€)    kasum (€)    töötajate arv (tk)    palgakulu (€)2015    338 027        161 659              1                           67502016    695 889        293 701              2                           20 978Omanik Alari Palumaa (100%)Allikas: Aerop Investi majandusaruanne

  TOPi võitja andmed
  Samas ütleb Google, et Aerop Investi ainuomanik Alari Palumaa on metsa kokkuostuga tegeleva Forest Capitali ostu-müügijuht. Kaasaegse väljanägemisega Forest Capitali kodulehel on olemas nii töötajate nimed kui ka kontaktid ning metsaomanikke kutsutakse üles hinnapakkumist küsima. Märksõnadena on nimetatud innovatsioon, pikaajaline kogemus ning kvaliteet.
  "Tuleb ikka suure üllatusena," kommenteerib Alari Palumaa Aerop Investi võitu kinnisvarabüroode TOPi koondarvestuses. Võidu põhjuseks peab ta seda, et ostab palju kinnisvara enne ise välja, kui müüb. Tavapäraselt töötavad kinnisvarabürood omanikega sõlmitud esinduslepingu või notariaalse volikirja alusel ilma, et neist saaks vahepeal kinnisvara omanik.
  Alari PalumaaFoto: Erakogu
  Palumaa sõnul ei tegele ta aga ainult vahendusega ning kui midagi müüa vaja on, kasutab ise ka pigem vahendajaid. Ta peab ennast eelkõige metsa majandajaks, kuna töötab metsa ise nii üles kui ka istutab raielangid noori puid täis. Ostetud maatulundusmaid jagab ta tükkideks nii, et mets, põld ja maja oleks eraldi. Metsa jätab enamasti endale, kuid põllumaad müüb suurtele põllumajandustootjatele ning maamajad suvekodudeks.
  "Iga objekti ei saa sama malliga võtta," manitseb Palumaa samas. "Juhtumid on erinevad."
  Palumaa on Viljandi kandi mees ja suurem osa tema metsast on samuti sealkandis. Kaugemal ostetud metsa müüb ta suurema tõenäosusega, kui selle, mis asub eelistatud piirkonnas. Ka leiab metsa ja põllumaade puhul aset üksjagu vahetustehinguid.
  Forest Capital tegeleb peamiselt pikaajalise perspektiiviga fondimetsade kokkuostuga ega ole Aerop Investi äridega otseselt seotud. Küll aga vaatab Palumaa metsamajandusega kursis oleva inimesena kavandatavad ostud üle ning avaldab oma arvamust vara väärtuse ning võimalike parimate majandamisviiside kohta.

  Olen katsunud olla nagu hunt Kriimsilm ja tegelda erinevate asjadega. Seda riskide maandamiseks.

  Alari Palumaa
  Metsamaade turul on spekuleerimisruumi vähemaks jäänud, kuna metsaomanikud on viimastel aastatel muutunud varasemast oluliselt teadlikumaks ning hinnainfo kättesaadavamaks. Ka Palumaa on liige mitmes metsaühistus, kust metsaomanikud saavad palju nõu ja abi.Palumaa kirjeldab: "Põhiline võitlus metsanduses käib praegu oksjoniportaalide ja metsa kokkuostvate firmade vahel. Oksjoniportaalid üritavad metsaomanikke enda kaudu müüma veenda ning võtta tehinguilt vahendustasu. On välja mindud ka metsafirmade mustamisele, sh vahendeid valimata. Kokkuvõttes kahjustab see võitlus kogu sektori mainet, sest varsti ei julge lihtne metsaomanik enam ühtegi ettevõtet usaldada."
  Ka vabu põllumaid hakkab vähemaks jääma ning seetõttu on turul kohati näha isegi tihedamat konkurentsi, kui metsamaade puhul. Turgu mõjutavad suured põllumajandustootjad, mis väiksematelt põlde üle võtavad, kas maad ostes või rendile võttes. Samas ei jää ka väiketootjatel muud üle kui maad iga hinna eest omandada, sest ilma maata ju põldu ei hari, räägib Palumaa.
  Järgmise aasta prognoosi kohta märgib Palumaa: "Olen katsunud olla nagu hunt Kriimsilm ja tegelda erinevate asjadega. Seda riskide maandamiseks." Kuna kinnisvaraäri toimub erinevate segmentide lõikes suhteliselt sarnaselt, on ta üles ostnud näiteks kinnisvaraarenduseks sobivat maad ning poolikuid kinnisvaraarendusi.
  Teistest esikolmikus
  Eurohaus Invest Kinnisvara meeskond koosneb ühest inimesest, peamiselt Viljandis maju, kortereid ja maid müüvast Raivo Päivistest. Mees on lisaks veel kahe ettevõtte ning ühe mittetulundusühingu juhatuses.
  MKS & Partnerid omanik Maria-Kristina Sarapik on kutseline maakler ja Eesti kinnisvaramaaklerite koja aukohtu esinaine, kelle nime seostatakse pigem teise ettevõtte, Ülemiste City's aadressil Lõõtsa 8a tegutseva BrokerStreetiga.
  Imeväikese meeskonnaga BrokerStreet on oma "pesa" sisse seadnud Facebookis ning kinnisvaravahenduses aktiivne. Müügikuulutused tervitavad huvilisi nii Facebookis, kv.ee's kui ka City24s.
  Miks tuntud ja nii linnapildis kui ka meedias silma torkavad kinnisvaravahendajad on edetabelis kuskil kaugel tagapool? Kas tõesti on pelk vahendustegevus n-ö kaduv äri või avaliku tähelepanu hind nii ränk, et ei võimalda käivet ega kasumit hüppeliselt kasvatada?
  Üheks võimalikuks seletuseks on, et traditsioonilised stabiilselt kulgevad vahendusbürood ei paista oma spetsiifilise kullasoone leidnud tegijate kõrval silma, sest nad ei eristu. Päris uusi ning laiemalt trendi kujundavaid innovaatilisi lahendusi kasutavad kinnisvarasektoris üsna vähesed ettevõtted. Ja kuna Eesti kinnisvarabürood on valdavalt imeväikesed ühe-kahe inimese ettevõtted, saab neile kohe komistuskiviks ükskõik millise uue tehnoloogia või lähenemise kõrge stardihind.
  Lugu ilmus Äripäeva tänases lisaväljaandes Kinnisvara. Sealt leiad ka edukate kinnisvarabüroode kogu TOPi.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Juhan Aguraiuja: viis taastuvenergia trendi, millel silm peal hoida
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Senat on heaks kiitmas Bideni taristu plaani
USA senat liigub sel nädalal 550 miljardi dollari suuruse taristuplaani vastuvõtmise poole, mis oleks aastakümnete suurim avaliku sektori kulutus avalikeks töödeks, vahendab Bloomberg.
USA senat liigub sel nädalal 550 miljardi dollari suuruse taristuplaani vastuvõtmise poole, mis oleks aastakümnete suurim avaliku sektori kulutus avalikeks töödeks, vahendab Bloomberg.
T1 alghind on isegi suurima võlausaldaja arvates liiga kõrge
Pealinna uusim kaubanduskeskus T1 läks võlgade katteks 85 miljoni euro eest oksjonile, kuid isegi suurim võlausaldaja leiab, et sellise hinnaga ostjat ei tule.
Pealinna uusim kaubanduskeskus T1 läks võlgade katteks 85 miljoni euro eest oksjonile, kuid isegi suurim võlausaldaja leiab, et sellise hinnaga ostjat ei tule.
Nordica sai iseseisvaks lennufirmaks
Nordic Aviation Groupi kuuluv Nordica teatas, et alustab tegevust iseseisva lennuettevõttena ja teeb täna oma nime alt esimesed regulaarlennud.
Nordic Aviation Groupi kuuluv Nordica teatas, et alustab tegevust iseseisva lennuettevõttena ja teeb täna oma nime alt esimesed regulaarlennud.