Pille Ivask • 27. jaanuar 2018 kell 7:00

Selle aasta 5 tehnoloogiatrendi

Starship Technologiesi robotkuller  Foto: EPA

Uus aasta on täie hooga käima läinud ning ikka ja jälle räägitakse, mida kiirel tehnoloogiaajastul tänavu oodata on.

CNN on kirja pannud viis tehnoloogiatrendi, millest tänavu varasemaga võrreldes hoopis enam räägitakse.

Liitreaalsus jõuab taskusse. Kui virtuaalreaalsusest on palju räägitud, siis ilmselt polnud just kõigile meeldiv üllatus, et selle kogemiseks on tarvis osta eraldi prillid. CNNi tehnoloogiaportaal ennustab, et tänavu võtavad asjad hoopis kasutajasõbralikuma pöörde ehk igaüks, kel nutitelefon taskus, saab liitreaalsust kogeda. Liitreaalsus töötab nutitelefonides kui süsteem, mis paneb kokku suurel hulgal pilte ning nii-öelda sulandab need pärismaailmaks kokku.

CNNi andmeil pole praegu küll ühtegi mobiiliäppi, mida võiks pidada liitreaalsuse lipulaevaks, ent tõenäosus seesuguste tulekuks just 2018. aastal on väga suur. Sealjuures usutakse, et niisuguseid äppe saab eeskätt ära kasutada kaubanduses.

Robotklienditeenindajad. Tänavu peaks hakkama maailm üsna palju rääkima ka nii-öelda robotklienditeenindajatest, keda võib ilmselt nägema hakata suurtes kaubanduskeskustes ja hotellides. Seesugustele robotitele on külge pandud sensorid, GPS-süsteem ning kaamerad, mis peaksid tagama selle, et robot liigub oma trajektoori mööda.

Küll aga on robotid tekitanud juba üksjagu segadust. Kui meil Eestiski on räägitud liiklusõnnetusse sattunud pakirobotitest, siis sarnaseid juhtumeid leiab ka ookeani tagant. Nii on ameeriklasedki lükanud tänavatel vuravaid roboteid ümber ning näiteks San Francisco on jõudnud vastu võtta regulatsiooni, mille alusel piiratakse tänavatel liiklevate robotite arvu.

Nutikodu, mis laseb võõrad sisse. CNNi andmeil võib tänavu kuulda ka kodudest, mis on lasknud endale paigaldada nutiluku, tänu millele jõuavad näiteks Amazoni pakid koju ka siis, kui kedagi kodus polegi. Selleks kasutatakse spetsiaalset lukuäppi, mis lubab kulleri uksest sisse.

Häälassistent jõuab kõikjale. Alexa on tehnoloogiahuviliste seas üsna hästi vastu võetud, mistõttu võib eeldada, et Amazoni konkurendid ei taha trendist maha jääda. Häälassistendid jõuavad seetõttu ilmselt nii nutikõlaritesse, autodesse kui ka mänguasjadesse.

Nutitelefoniga tehtud fotod muutuvad kvaliteetsemaks ja edevamaks. Nutitelefonide tootjad püüavad välja tulla aina uuemate ja paremate lahendustega, et tehtud klõps oleks kvaliteetne ega jääks väga palju alla professionaalse fotoaparaadiga tehtule. Ja kuna sellest veel ei piisa, võib oodata tänavu suurt fotoäppide lainet, mis võimaldab juba niigi head pilti veel paremaks teha. Näiteks saab äpis juurde “keerata” foto taustaudusust (bokeh) ja vähendada pimedas tehtud fotode mürasust.

Hetkel kuum