Äripäev • 7. mai 2018 kell 5:03

Tallinna kauasele spordijuhile esitati kriminaalkahtlustus

Foto: Heiko Kruusi, Õhtuleht/Scanpix

Endine Tallinna spordi- ja noorsoojuht Rein Ilves sai endaga seotud ettevõtetega tehtud tehingute tõttu korruptsioonikahtlustuse.

Möödunud kolmapäeval pidas keskkriminaalpolitsei kinni Tallinna spordi- ja noorsooameti pikaaegse juhi, hiljuti muude skandaalide tõttu ametist lahkunud Rein Ilvese, keda kahtlustatakse omade eelistamises Tallinna spordi- ja noorsooameti hangetes, kirjutas Postimees.

Mullu novembris kirjeldas Äripäev, kuidas Tallinna korraldatud spordihallide hangetel riisub koore spordiameti juhi Ilvese sõber Mikk Pääru. Toona kirjutasime, et Tallinn on ehitanud enam kui kolme miljoni euro eest kolm jalgpalli jt sportmängude sisehalli, mis on tellitud vahetult enne hanget loodud firmalt, mille omanik on Mikk Pääru ja ainus teadaolev klient Tallinna linn. Pääru ammune sõber ja klassivend Viljandist on aga Tallinna noorsoo- ja spordiameti juhataja Rein Ilves, kirjutas Äripäev.

Pääru asutas oma firma Be Active vahetult enne seda, kui Ilvese juhitav spordiamet kuulutas 2013. aasta kevadel välja esimese hanke Tallinnasse pneumohalli rajamiseks. See ettevõte vahendab Sloveenia firma Duol halle ning seal pole palgal ühtegi töötajat.

Äripäev kirjutas, et Be Active on teeninud käivet ja kasumit vaid siis, kui linn on ostnud halle. 2013. aastal rajas linn esimese sisehalli Õismäele Ehitajate teele, 2016. aastal järgmised kaks Lasnamäele Vikerlase tänavale ja Sõle staadionile. Nendel aastatel on teeninud ka Be Active, vahepealsetel aastatel 2014 ja 2015 oli käive vastavalt 8000 ja 0 eurot. Pea viis aastat tegutsenud ettevõte on teeninud pool miljonit eurot kasumit.

Novembris Äripäevaga vestelnud Ilves ütles, et temal pole Be Active’iga mitte mingit seost ja et ta ei tea, kuidas tuli Pääru nii sobilikul hetkel ideele luua firma Duoli hallide maaletoomiseks. Pääru aga keeldus Äripäevaga hanketeemadel üldse vestlemast.

Novembris kirjutasime ka, et pärast Äripäeva küsimusi kummaliste spordihallide hangete kohta algatas linn siseauditi ning selgus, et hangetel võidutses ka üks Ilvese sugulane. Nimelt tellis kahel korral Be Active’ilt halli ehitusettevõte KRTL OÜ, mille üks omanik ja juhatuse esimees Vahur Kets on Ilvese õepoeg. KRTL võitis üle-eelmisel aastal koos Be Active’iga Lasnamäe halli hanke ja tegi 2013. aastal alltööna Õismäe hallile vundamendi, pöördudes vundamendile halli peale tellimiseks mõlemal korral Ilvese sõbra Pääru firma Be Active’i poole.

Pneumohallid Tallinnas

Linn on rajanud kolm ligi miljon eurot maksnud pneumohalli, mille eluiga peaks olema ca 40 aastat:1. 2013: Õismäe hall Ehitajate tee 141 – spordiameti juhi Rein Ilvese sõnul oli võimalik Õismäel maha lammutatud amortiseerunud spordikompleksi asemel ehitada vaid ajutist ehitist, püsiv hoone eeldanuks detailplaneeringut.Selle tegemise protsess olnuks liiga pikk, aga spordihalli oli vaja kiiremini, mistõttu sobis just pneumohall. Kilehallis on neli korvpalliväljakut, kus saab harrastada ka teisi saalialasid. Halli pole suvehooajaks kunagi maha võetud.Hankeleping: 1 089 667,67 eurot, võitis pakkuja Termentum OÜ.2. 2016: Lasnamäe hall Vikerlase 16a Lasnamäe staadionil, mille haldamise võttis linnalt üle jalgpalliklubi Infonet, kes aga hiljuti pankrotistus. Klubi võttis ka halli suveks maha.Hankeleping: 882 551 eurot, võitis pakkuja KRTL OÜ kaaspakkujaga Be Active OÜ.3. 2016: Sõle hall Sõle 40a, paigaldati Sõle jalgpalliväljaku peale ja Ilvese kinnitusel võetakse järgmiseks suveks ka maha.Hankeleping: 1 072 500 eurot, võitis pakkuja Nordlin Ehitus OÜ kaaspakkujaga Astlanda Ehitus AS.

Hetkel kuum