Äripäev • 8. juuli 2018
Jaga lugu:

Sotsid tahavad reformida hooldekodude äri

Eestis on piisavalt hooldekodusid, kuid nende asukohad on kohati ebaotstarbekad, lisaks peab riik tagama, et kõigi vajalike koduhooldusteenuste hind ei ületa kuus 20 protsenti pensionist, teatas Sotsiaaldemikraatlik Erakond.

Pensionäri pidusöök.  Foto: Erik Prozes

Sotsiaaldemokraadid teatasid pressile, et tahavad korraldada ümber omastehoolduse süsteemi. Pressiteates seisab, et Eesti keskmine vanaduspension on hetkel umbes 440 eurot, kuid hooldekodu koht maksab keskmiselt 800 eurot kuus. Sotsiaaldemokraadid tahavad luua riigi ja kohalike omavalitsustega rahastamise süsteemi, mis kataks kõigile hooldekodu kohta vajavatele eakatele selle rahalise vahe.

„Eestis on eakatele umbes 8 000 üldhooldekodu kohta. Iseenesest on see arv piisav, kuid nende tänased asukohad on kohati ebaotstarbekad ehk piirkonnad, kus teenust pakutakse ja kus selle järele nõudlus on, ei kattu,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimees, riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt pressiteates. „Lisaks elavad üldhooldekodudes inimesed, kes muude sotsiaalteenuste parema ja soodsama korralduse puhul võiksid ja saaksid elada kodus või oma lähedaste juures,“ lisas ta.

Vastutus langeks rohkem haigekassale

Pressiteates seisab, et kitsaskohtade lahendamiseks tuleb toetada ja motiveerida kohalikke omavalitsusi erinevate sotsiaalteenuste arendamisel (näiteks koduhooldusteenus, isikliku abistamise teenus, sotsiaaltransporditeenus jne), et nii teenuseid vajavate inimeste, nende pereliikmete kui kohalike omavalitsuste jaoks poleks mugavaim lahendus hooldekodu, mis on ühtlasi ka kõige kallim omastehoolduse teenus.

Samuti tuleb sotside hinnangul teenusepakkujaid abistada hooldekodukohtade loomisel nendesse piirkondadesse, kus on hetkel puudujäägid. Seejuures tuleb riigi poolt garanteerida süsteem, kus kõigi vajalike koduhooldusteenuste hind ei ületa kuus 20 protsenti pensionist.

Sotsiaaldemokraatide plaani kohaselt laieneks selle reformi läbiviimisel vastutus omastehoolduse teenusete korraldamisel oluliselt enam haigekassale.

Pressiteate järgi on praegu Eestis hoolduskoormusega hõivatud enam kui 30 000 naist ja rohkem kui 17 000 meest ning süsteemne lähenemine selle valdkonna kitsaskohtadele annaks sotside hinnangul praegu oma lähedaste eest hoolt kandvatele inimestele võimaluse kas osalise või täiskoormusega tööle naasta.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas