3 omadust, mida on vaja suureks eduks

Amazoni juht Jeff Bezos.  Foto: EPA
Mait Kraun • 30. september 2018 kell 11:49

Kirg, keskendumisvõime ja raske töö moodustavad vaid väikse osa valemist ning edu saavutamiseks on vaja omadusi, millest tavaliselt ei räägita.

Nii kirjutab jõukuse ekspert ja mitme raamatu autor Robert Frank. Ta on ligi 20 aastat uurinud maailma rikkamaid ettevõtjaid. Hiljuti CNBC-le antud intervjuus nentis Frank, et väga edukatel inimestel on kolm omadust, mis viivad Jeff Bezose ja Elon Muski sugused inimesed tippu. Ja need omadused ei ole vanad klišeed.

„Ma olen leidnud, et kolm asja on väga tähtsad. Inimesed tavaliselt ei nimeta neid,“ ütles Frank, vahendab CNBC.

Mis need omadused on ja kuidas neid endas arendada?

Ignorantsus

Esiteks on väga edukad inimesed probleemide suhtes väga ignorantsed, ütles Frank. See ei tähenda, et nad probleemiga ei tegeleks. See tähendab, et nad mõtlevad kastist väljapoole ning ei kohku kasutamast võtteid, millega on teised varasemalt läbi kukkunud. Neid ei huvita, et teiste puhul see ei töötanud.

„Jeff Bezos pööras jaemüügisektori pea peale sellega, et ta ei alustanud Macy’se poodidest (Amazoni praegune konkurent). Elon Musk pööras autosektori pea peale, sest ta ei alustanud tööd General Motorsis,“ ütles Frank.

„Kõik need inimesed ütlevad mulle, et kõige rohkem aitas tegelikult kaasa sektorist väljaspool olemine. Nad lihtsalt ei teadnud, mis seal sektoris võimatu on,“ lisas ta. See tähendab, et nad olid probleemide suhtes teatud määral naiivsed ja neil polnud väljakujunenud uskumusi sellest, mida on ja mida pole võimalik teha.

Neil on kinnisideed

Teiseks on nad oma ideedes kinni – neid ei huvita, mida teised ütlevad.

„Kui sul on idee ja sa näed sellel visiooni, siis ütlevad kõik sulle, et see pole väga hea idee. Kui nad ütlevad sulle vastupidist, siis sa tead, et see idee tegelikult ei võida,“ seletas Frank.

See on täielik pühendumine ning suur vastasseis ei ole tähtis. See hoiab nende fookust ning lubab neil lõpuks oma eesmärgid saavutada, nentis ta.

„Neil inimestel on vaat et obsessiiv-kompulsiivne isiksus,“ kirjeldas Frank kuulsaid firmaasutajaid. „Kui nad midagi juba ette võtavad, siis nad ei suuda sellest loobuda.“

Neil on kirg teha asju teisiti

Kõige tähtsam omadus on Franki sõnul aga see, et nad tahavad asju teisiti teha.

„Paljud nendest inimestest püüavad iga päev mõelda sellele, kuidas asju teisiti teha,“ seletas ta. „Olgu selleks kohvitopsi disainimine või midagi muud. Nad alati proovivad leida viise, kuidas asja muud moodi teha.“

See ei ole aga tingimata midagi, mida on võimalik õppida või harjutada, lisas ta. „Lihtsalt on inimesi, kes teevad selliseid asju loomulikult,“ ütles Frank. „Nad mõtlevad: kuidas saaks seda kuidagi teistmoodi teha?“

Hetkel kuum