Äripäev • 15. november 2018 kell 16:25
Riik võiks Eesti Energiale mõeldud raha suunata Ida-Virumaa tuuleparkide areguks, leidis Raisner ASi nõukogu liige.  Foto: Liis Treimann

Raisner: hoopis riik takistab tuuleenergia arengut

Üllatav on lugeda Eesti Energia ametlikku seisukohta, mille kohaselt takistavad konkurendid riigifirmal edendada riiklikku eesmärki – 2030. aastaks jõuda taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrienergia osakaaluga lõpptarbimisest 50 protsendini, kirjutas tuuleparkide arendaja Raisner ASi nõikogu liige Gregor Raudvere.

Eile teatati, et Skinest Energia kaebas kohtusse konkurentsiameti otsuse lubada Eesti Energial osta taastuvenergia tootja Nelja Energia ning kohus määras tehingule esialgse õiguskaitse.

"Kuidas me saame täna rääkida üldse energeetikasektoris konkureerimisest, kui majandus ja kommunikatsiooniministeerium on lobistanud Euroopa Komisjonis Eesti Energia jaoks sisuliselt otsekanali riigiabiloa menetluses?" küsis Raudvere. "Või kuidas peaksime riigis käituma olukorras, kus üleriigilises planeeringus "Eesti 2030+" oleme taastuvenergia tootmiseks näinud justnimelt Ida-Virumaa, mida nüüdseks riik blokeerib eesotsas kaitseministeeriumiga? Ida-Virumaa küsimuse jaoks loodi 12. juulil 2016. aastal töörühm, kuhu kuuluvad erinevate ministeeriumit esindajad. Tänaseks on töörühma algatamisest möödas ca kaks ja pool aastat, kuid tulemused puuduvad."

Raudvere märgib, et tuleva aasta riigieelarvega on Eesti Energiale ette nähtud 143 miljonit eurot ilma selgete põhjendusteta. "Viimase aja sündmuste valguses paistab see summa olevat konkurendi ostmiseks. Mingisugust sisulist väärtust see tehing ei loo, see annab ainet vaid erastamiseks. Suunates see raha aga hoopis Ida-Virumaa küsimuse lahendamiseks looks see aga selge pinnase taastuvenergia arenguks," kirjutas ta.

Rainser on varem vaidlustanud kohtus Riigimetsa Majandamise Keskuse otsuse panna Tootsi tuulepargi kinnistu enampakkumisele tingimustel, mis võimaldaksid kinnistu omandada ainult Eesti Energial.

Hetkel kuum