Pille Ivask • 1. detsember 2018 kell 14:15
Apple'i juht Tim Cook elab tavaelus väga tagasihoidlikku elu.  Foto: EPA/Scanpix

Millele kulutab Apple’i juht Tim Cook?

Kuigi Apple'i väärtus jõudis mõne aja eest triljoni dollari tähiseni, on Apple’i juhi Tim Cooki elustiil tagasihoidlik, näiteks ostab ta aluspesu Nordstromi kaubamaja allahindluselt.

Seitsme aasta eest Apple’it juhtima hakanud Tim Cooki varanduse väärtuseks hinnatakse “ainult” 625 miljonit dollarit. Seda on vähe, võrreldes näiteks Mark Zuckerbergiga, Jeff Bezose või Larry Page’iga, kelle vara väärtust hindab Bloomberg miljardite dollarite juurde.

Cook, kelle isa töötas laevanduses ning ema ravimitööstuses, on öelnud, et raha ei ole tema jaoks motiveeriv ning teda kannustab tööd tegema ja vaeva nägema hoopis miski muu.

Tegelik varakus palju suurem

Kuigi Cooki vara väärtust hinnatakse 625 miljoni dollari juurde, on see siiski hinnanguline: Cooki rikkusest enamiku moodustavad Apple’i aktsiaoptsioonid, kokku summas 622 miljonit. Kuna Cook kuulub ka Nike juhatusse, tuleb sealt enam kui 3 miljoni dollari väärtuses aktsiaoptsioone juurde. Kui lähtuda üksnes nendest andmetest, ongi Cooki vara väärtus ligikaudu 625 miljonit dollarit. Tõsi, tal on ka muid varasid, ent kuivõrd infot selle kohta napib, on raske lõplikku numbrit prognoosida. Näitkeks pole teada, missugune täpselt on Cooki isiklik investeerimisportfell.

Sealjuures on märkimisväärne, et kuigi Cook on Apple’i juht, on maailmas vaid üks inimene, kes on Apple’i aktsiatega miljardäriks saanud. Selleks on ettevõtte endise juhi Steve Jobsi lesk Laurene Powell Jobs.

Cooki palk möödunud aastal oli Apple’i juhina 3 miljonit dollarit. Aastal 2011, mil mees ametisse sai, oli palgalipikul 900 000 dollarit.

Tagasihoidlik elustiil

Cook on avalikult välja öelnud, et on gei. Mehel pole lapsi ning teadaolevalt elab ta üksi tagasihoidlikku elu. Cook on korduvalt öelnud, et ei taha oma eraeluga meediaveergudele jõuda, pigem eelistab ta, et teda teatakse üksnes kui Apple’i juhti.

Küll aga on veidi teada Cooki harjumustest. Selgub, et mees on tagasihoidlik, mis ei kajasta sugugi tema pangaarvet. Tõsi, sellise elustiiliga on paljud tuntud tippjuhid või investorid, meenutagem kasvõi IKEA juhti Ingvar Kampradit, kes tänavu jaanuaris meie seast lahkus, aga ka investeerimisgurut Warren Buffettit.

Cook on oma varakuse kohta öelnud, et see ei huvita teda ning talle meeldib endale meelde tuletada, missugune on tema päritolu – ta kasvas tagasihoidlikes tingimustes. Kui viidata 2012. aasta andmetele, siis elab Cook Palo Altos 1,9 miljonit dollarit maksvas majas. Näiliselt kallis, ent keskmine maja piirkonnas, kus ta elab, maksab 3,3 miljonit dollarit.

Samuti on teada, et Cook ärkab iga päev kell kolmveerand neli, et vastata e-kirjadele ning lugeda. Kell 5 hommikul seab ta sammud trennisaali, sest Cook on tuntud kui suur fitnessisõber.

Samuti tuleb Cookil töö tõttu päris palju reisida – möödunud aastal kulutas Apple Cooki tööreiside peale enam kui 93 000 dollarit. Kui mees reisib aga oma lõbuks, armastavat ta teha seda oma kodumaal USAs ning käia matkamas.

Suure osa oma rikkusest on Cook aga suunanud poliitikasse – ta on toetanud presidendikandidaate Hillary Clintonit ning Barack Obamat.

Ja kuivõrd Cooki pangaarve näib aina paisuvat, on ta lubanud, et pärast surma läheb kogu tema varandus heategevuseks.

Hetkel kuum