Kristjan Pruul • 4. detsember 2018 kell 9:32

Saksamaa ja Prantsusmaa loobusid digimaksu mõttest

Hollandi rahandusminister Wopke Hoekstra, Eesti rahandusminister Toomas Tõniste, Soome rahandusminister Petteri Orpo, Saksamaa rahandusminister Olaf Scholz ja Austria rahandusminister Hartwig Loger Belgias 24. mail.   Foto: EPA

Prantsusmaa ja Saksamaa on otsustanud loobuda Euroopa Liidu digimaksu kehtestamisest ning otsivad nüüd toetust maksule, mis võtaks sihikule ainult digireklaami maksustamise, kirjutab Financial Times.

Hoolimata eesistujariigi Austria pingutustest ei leidnud liikmesriikide seas toetust kunagi Eesti esitatud kava kehtestada kõigile digisektori ettevõtetele üleeuroopaline maks, millega võidelda maksubaasi erosiooni vastu.

Nüüd on Briti ärilehe andmetel kaks suuremat liikmesriiki otsustanud teha halva mängu juures head nägu ning üritavad teisipäeval lagedale tulla plaaniga, mis kehtestaks kitsama sihiga maksu, mis hõlmaks näiteks Facebooki ja Alphabeti ELi-sisesed reklaamitulud, aga jätaks tõenäoliselt kõrvale Amazoni, Spotify, Airbnb või Apple’i pakutavad teenused.

Toomas Tõniste, rahandusminister

Sellised vahepealsed sammud ei ole meie eelistus. Me pooldame seda varianti, et tehtaks ülemaailmselt ühine digimaks.

"Me pooldame seda varianti, et tehtaks ülemaailmselt ühine digimaks. Sellised vahepealsed sammud ei ole meie eelistus ja vaadates täna seda meelsust, siis homme see digimaksu teema ei edene. Kokkulepe võib tulla sellest, et me ootame ja loodame, et 2020 keskpaigas teeb kokkuleppe ja Euroopa Liidus ei pea tulema eraldi maksuga välja," ütles Eesti rahandusminister Toomas Tõniste esmaspäeval.

Diplomaadid rääkisid Financial Timesile, et reklaamimaksu eelistamine digimaksule on mõeldud ka rahustamaks Saksamaad, mis oli kartnud, et maksukoorem tabab hoopis Saksa autotootjaid. Samuti peaks see olema lepituseks Rootsile ja Taanile, mis eelmise maksuplaani vastu häält tõstsid.

Prantsusmaale vajalik edasiminek

Mingis ulatuses rahvusvahelistelt ettevõtetelt maksuraha tagasi saamine on hädavajalik Prantsuse presidendile Emmanuel Macronile, kes valimistel lubas reformida Euroopa Liitu ja tuua Iirimaale või Luksemburgi kadunud maksuraha tagasi kodumaale.

Macroni rahandusminister Bruno Le Maire kinnitas, et teevad Saksamaaga tõsist koostööd, et tagada digimaksule konsensuslik toetus – maksuküsimustele peab Euroopa Liidus leidma ühehäälse toetuse. See on endiselt keeruline, sest lisaks Põhjamaadele on kõigile maksukavadele vastu nii Iirimaa kui Luksemburg, kes on tegelikult oma seadustega selle ebavõrdse olukorra loonud, kus digihiiud tegutsevad kõigis liikmesriikides, aga oma kasumi suunavad läbi soodsama maksurežiimiga riikide.

Prantsuse ja Saksamaa kompromiss kutsub rahandusministreid üles kava heaks kiitma enne tuleva aasta valimisi. Selle võimalik rakendumine on 2021. aasta, kui OECD ei ole selleks ajaks välja tulnud mõne parema ja globaalsema plaaniga.

Hetkel kuum