Energia- ja tanklafirma Alexela on otsustanud osta Urmas Sõõrumaale kuuluva Baltic Biogasi käest Tartus biogaasi tootva Tartu Biogaasi.
- Marti Hääle juhitud Alexela Varahaldus ostab Urmas Sõõrumaale kuulunud Tartu Biogaasi. Foto: Andras Kralla
Tehingu käigus omandab Alexela Varahalduse AS kogu Tartu Biogaas OÜ emiteeritud ja registreeritud osakapitali ja kõik Tartu Biogaasi emaettevõtja OÜ Baltic Biogas nõuded, seisab konkurentsiametile saadetud koondumisteates.
Tartu Biogaasi omanikfirma Baltic Biogas kuulub Urmas Sõõrumaa U.S. Investile ning Sõõrumaa ei tee saladust, et ka ülejäänud energiatootmisega seotud ettevõtmised on müügis.
"Keskendun rohkem oma põhitegevusele – teenuseäri, kinnisvara ja haldusteenused. Päris palju tähelepanu läheb ka spordile ja spordiorganisatsioonide arendamisele ja ei jätku fookust, et nii paljuga tegeleda," rääkis Sõõrumaa, kes küsimusele, kas ülejäänud Baltic Biogasi osad ootavad ostjat, vastas jaatavalt.
Müügihinda nimetas Sõõrumaa ärisaladuseks, mida ilma teise poole nõusolekuta avalikustada ei saa, kuid kinnitas, et lõpp-kokkuvõttes jäi ta Tartu Biogaasiga plussi.
Lisaks Tartu Biogaasile kuulub Sõõrumaa Baltic Biogasile veel suurosalus ettevõttes Tallinna Prügilagaas OÜ ja 50 protsenti Aravete Biogaasist. Tallinna Prügilagaasi käive oli 2017. aastal 0,5 miljonit eurot ja Aravete Biogaasil 800 000 eurot.
Sobilik lisandus gaasitanklatele
Alexela soovib ostuga oma tegevust laiendada, eelkõige eesmärgiga hakata Tartu Biogaasi kasutatavast toorainest energiatooteid tootma. Ka loodab ostja luua kontsernis märgatavat sünergiat.
Alexela hinnangul koondumine turgu ei moonuta, koonduvate osapoolte tegevus kattub horisontaalselt elektrienergia tootmise ja hulgimüügi turul, soojusenergia tootmise ja müügi turul ning vertikaalselt elektrienergia jaemüügi turul.
Alexela tanklavõrgustikku kuuluvad ka gaasitanklad, kus müüakse Eestis toodetud biometaani. Tartu Biogaas seevastu on kaalunud gaasitootmises hakata biogaasist biometaani tootma. Veel möödunud aastal tunnistas ettevõtte juht Henry Uljas, et 2019. aastast võiks hakata
biometaanile mõtlema.
Tartu Biogaas oli suures kahjumis
Tartu Biogaasil oli emafirma ees möödunud aasta algul pikaajaline 1,5 miljoni euro suurune laen. Lisaks oli ettevõttel LHV pangast võetud 2 miljonit eurot laenu.
Ettevõtte käivitas 2014. aasta augustis biojäätmetel põhineva soojus- ja elektrienergia koostootmisjaama Ilmatsalus. 2017. aasta lõpuks ei olnud see veel täisvõimsust saavutanud.
7,6 gigavatt-tundi elektrit ja 1,6 gigavatt-tundi soojust tootnud ettevõte teenis 700 000 eurose käibe juures 2017. aastal 350 000 eurot kahjumit.
Seotud lood
Ükski hooneomanik ei soovi keset talve seista silmitsi olukordadega, kus maja kommunaalkulud on paisunud ootamatult suureks või küttesüsteem lakkab hoopis töötamast. Eesti ilm on väga muutlik, eriti sügisperiood öökülmade ja hoogsadudega. Seega tuleb hooned varakult kütteperioodiks ette valmistada ning tegeleda ennetavalt
küttesüsteemide hooldusega.
Enimloetud
3
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Hetkel kuum
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Tagasi Äripäeva esilehele