Aivar Hundimägi • 22. mai 2019 kell 4:05
Uudised
Ainult tellijale

Eesti väärtuslikum firma sai alguse juhuse läbi

Kristo Käärmann  Foto: Raul Mee, Andres Haabu

Kristo Käärmann ja Taavet Hinrikus avastasid olulise saladuse ja on erakordselt hästi valmis selle poole püüdlema. Nii algas lugu, mis ilmus 2015. aasta Äripäeva Rikaste TOPis, mille esmakordselt võitis Käärman ning kolmandal kohal oli Hinrikus.

Neli aastat tagasi hindas Äripäeva toimetus Käärmanni vara väärtuseks 234 miljonit eurot ja Hinrikuse vara väärtuseks 211,7 miljonit eurot. Nende vahele mahtus teisele kohale Oleg Ossinovski 220,8 miljoni euro suuruse varandusega.

2015. aasta alguses oli TransferWise’i väärtus üle miljardi dollari. Täna avalikustatud tehingute tulemusena on see aga paisunud 3,5 miljardile dollarile ja tõenäoliselt peavad teised Eesti ettevõtjaid veel mitu head aastaid rikaste edetabelis vaatama TransferWise’i loojate tagatulesid.

Kuidas kõik alguse sai ja kuidas jõuti firma väärtusega esimese miljardini? Seda saab lugeda siit ehk neli aastat tagasi ilmunud Äripäeva Rikaste TOP 500st.

"Uskumatu lollus" tõi idee

Selle aasta jaanuaris portreteeris Kristo Käärmanni BBC iganädalane lugude seeria "Boss", kus tutvustatakse ärijuhte üle kogu maailma.

Ettevõte sai alguse puhta juhuse läbi. Nimelt sai 2008. aastal juhtimiskonsultandina Londonis töötanud 28aastane noormees kopsaka jõulupreemia – 10 000 Inglise naela (ligi 11 500 eurot). Kuna intressimäärad olid Eestis kõrgemad, otsustas ta, et kannab oma Ühendkuningriigi arvelduskontolt raha Eesti hoiukontole, lootuses teenida rohkem intressitulu. Nädala pärast Eesti kontot kontrollides vaatas aga noormehele vastu 500 naela vähem.

"Ma hakkasin kaevama, et teada saada, mis juhtus, ja mõistsin, et olin olnud uskumatult loll. Arvasin, et Ühendkuningriigi pank vahetab valuuta samade kursside alusel, nagu olin lugenud Reutersist ja Bloombergist," kirjeldas mees oma üllatust. "Selle asemel oli pank kasutanud tunduvalt vähemsoodsat kurssi, nii et see ja kõik teisedki pangad said summast oma noosi kätte ... see oli minu viga."

Pahameelest pankade vastu otsustas Käärmann tulla välja lahendusega raha ülekandmiseks välismaale, mis eemaldaks pangad protsessist. Esialgu oli valminud lahendus vaid Käärmanni, tema sõbra, Taavet Hinrikuse ja Skype'i juhi omavahelises kasutuses. Kui lisandus veelgi sõpru-tuttavaid, mõistsid noormehed, et suudavad sellest ehitada üles äri. Kuigi Käärmannil on tegevjuhi tiitel, ütleb ta, et tema ja 37aastane kaasasutaja Taavet on "algusest peale osalenud kõiges. Katame üksteist kõiges, mida me teeme".

Euroopa investorid keerasid selja

Oma esimesi investoreid hakkasid Käärmann ja Hinrikus otsima 2012. aastal. See üritus luhtus. "Me rääkisime kokku 15 investoriga ja nad kõik pöörasid selja," ütles Käärmann. "Keegi Euroopas ei tahtnud meid. Euroopa investorid olid siis palju riskikartlikumad kui Ameerika omad. "Nii me saime oma esimese rahastuse New Yorgis asuvast väikesest fondist IA Ventures," meenutas ta. Kui TransferWise pidevalt kasvama hakkas, jargnesid ka teised investorid.

"Alguses oli ikka väga palju ebamäärasust," ütles Käärmann. "Kas keegi üldse usaldaks kodulehte, mille on loonud kaks Eesti tüüpi? Kas ka teistel inimestel on sama probleem, mida meie tahtsime lahendada? Selgus, et paljudel inimestel kogu maailmas oli sama probleem ja nad usaldasid meid."

Eelmise aasta Äripäeva rikaste TOPis olid Kristo Käärmann ja Taavet Hinrikus kaks esimest meest.

Hetkel kuum