Raido Neemre • 21. august 2015 kell 17:58

Jõuluvana ähvardab pankrot

Foto: EPA

Soome kukkuv majandus on valusalt löönud ka Dianordia Oy-d, mis pakub kogu maailma lastele võimalust kohtuda jõuluvanaga, vahendab Bloomberg.

Kõigest neli kuud enne jõule seisab ettevõte silmitsi panktrotiohuga, kuna firma ei suuda oma võlgu maksta.

Ettevõtte tegevjuhi Jarmo Kariniemi sõnul algasid probleemid selles, et Kreeka, Itaalia, Hispaania ning Venemaa turistide hulk on drastiliselt vähenenud,

“Globaalse majanduse olukord mõjutab suuresti ka meid,” sõnas Kariniemi, kelle sõnul ei ole ettevõte veel pankrotis ning ta on kindel, et lahendus leitakse.

Jõuluvana täbar olukord on hiljutine näide Soome ettevõtete ellujäämisvõitlusest kukkuvas eurotsoonis.

Moody’s Investors Service’i sõnul on Soome majandus juba neljandat aastat järjest languses, riskides oma Aaa reitinguga.

Standard & Poor’s alandas juba oktoobris Soome krediidihinnangut.

Riigi peaministri Juha Sipila sõnul on ainus viis Soome majandust ergutada tootmiskulude vähendamine. Ametiühingud on palgakärbete ettepanekud aga tagasi lükanud ning kompromissi ei ole õnnestunud saavutada.

Viimasel viiel kuul on töötusemäär püsinud riigis 10% ringis.

Enne Ukraina konflikti moodustas Venemaa ligi 20% Dianordia müügitulust. Hetkel on see Kariniemi sõnul kukkunud alla 15%.

Jaapani turistid toovad sisse ligikaudu 18% müügitulust; sakslased, prantslased ning inglased aga panustavad igaüks ligikaudu 10%.

Hetkel kuum