Kristiina Zadin • 14. aprill 2016 kell 4:00

Likvideerija abil põrgust paradiisi

Kristiina Zadin  

Ettevõtte likvideerimise puhul on oluline eristada, kas juhatus on ettevõtte hüljanud tankistile või mitte, kirjutab Inforegistri turundusjuht Kristiina Zadin.

Mitmed likvideerimisteenuse osutajad eelistavad jääda anonüümseks, teised jälle võtavad avalikult sõna või propageerivad oma tegevust: iga lõpp on uue algus.

On ka selliseid teenuseosutajaid, kes lubavad aidata korraldada ettevõte tegevuse lõpetamist seadusega kooskõlas. On neid, kes hindavad protsessi pikkuseks seitse kuud kuni aasta, kuid ka neid, kes võimaldavad vabaneda võlgades ettevõttest 24 h jooksul.  

Küsimus on, kuidas lõpetada

Ettevõtete likvideerija Raul Pint toob Panama advokaatide tegevust lahates välja võrdluse palgamõrvadega ning ütleb, et tegelik tapja ei ole mitte päästikule vajutav professionaal, vaid tellija. Likvideerija võib väita, et tema teeb kõigest oma tööd, ehkki mitu likvideerimisteenuste pakkujat reklaamib end kui võimalust vabaneda võlgadest ja võlausaldajatest. Raul Pindi võrdlus palgamõrvadega võib olla tabav, kuid ilmselt ei nõustu kõik juriidilist abi ja ka likvideerimisteenuseid pakkuvad ettevõtted sellise lähenemisega.

Ettevõtte tegevuse lõpp on normaalne nähtus ning iga likvideerimine või likvideerimisteenuse kasutamine ei pruugi olla ajendatud soovist oma kohustustest kõrvale hiilida. Eestis on 4229 ettevõtet, mille likvideerimismenetlus on pooleli, pikim likvideerimine on kestnud 11 aastat. Probleem seisneb selles, et kui ettevõtte asutamine võtab aega 2 minutit ega eelda teadmisi ja oskusi ettevõtlusest, siis likvideerimine on tunduvalt keerulisem ja ajakulukam ning tihti on mõistlikum pöörduda professionaali poole. Siinkohal on oluline eristada, kas juhatus on ettevõtte hüljanud tankistile või mitte.

Samuti on nimetus likvideerija teinekord eksitav – likvideerida saab vaid neid ettevõtteid, millel puuduvad võlad. Kohustustega ettevõtte jäetakse tihti lihtsalt seisma, kuni äriregister selle sundkustutab.

Tankisti kasutajat välditakse

Ettevõtte hülgamine kolmandale isikule võib tunduda esialgu kiire ja lihtne lahendus. Majandustegevuse ebaõnnestumine on nii mõnelegi inimesele raske hoop ning kui sellele järgneb keerukas juriidiline protsess, võib tunduda äriühingu müümine parim lahendus. Likvideerijat kasutades ja ettevõtet müües tasub siiski silmas pidada, et maksu- ja tolliametil on võimalus koostada sissenõudmiseks vastutusotsus isikule, kes põhjustas maksuvõla ning ettevõttest vabanemine ei vabasta vastutusest.

Samuti on enamikule ettevõtjatele teada niinimetaud tankistid, keda kasutatakse võlgadest vabanemiseks ning juhatuse liikme ajalugu on avalik info. Uue juriidilise keha alt äritegevust alustades on tulevasel kliendil või koostööpartneril võimalik ettevõtja tegevuse ajalooga tutvuda ning enamik inimesi eelistab mitte luua ärisidemeid nendega, kes on kasutanud tankiste ja äriühingutega kabetanud.

 

Hetkel kuum