Indrek Mäe • 19. oktoober 2016 kell 4:00

LHV präänikut ei paku

Indrek Mäe  Foto: Andras Kralla

LHV kodulaen sisaldab konkurentidega võrreldes küll teatavaid eeliseid, kuid need ei vasta laenutaotleja põhilistele vajadustele. Seega on kaheldav, kas pank suudab teistelt teenusepakkujatelt loodetud mahus turuosa haarata, kirjutab börsiajakirjanik Indrek Mäe.

Kuigi kodumaine pank pakub küll turu kõige soodsamatel tingimustel maksepuhkuse võimalust ning kuigi välja tuuakse ka tasuta laenu tagastamine, pole tegemist präänikuga, mida klient teenusepakkuja valikul esmajärjekorras vaataks. Finantsiliselt jätkusuutlikku laenuvõtja jaoks pole kindlasti esmane mõte maksepuhkusele jäämine.

Noort koduostjat huvitab eelkõige laenu kättesaadavus ehk see, kui palju peab ta elupinna soetamiseks kohe välja käima. Praegu nõuab LHV omafinantseeringuna vähemalt 15 protsenti laenusummast ning seejuures pole taotlejal võimalik kasutada KredExi pakutavat eluasemelaenu käendust noortele peredele ja spetsialistidele. Seega on sissemaksest lähtuvalt eelis konkurentidel, kelle juures on võimalik KredExi abil omafinantseering 10 protsendini viia.

Peale selle on laenuvõtjale tähtis intress. Suuremat omafinantseeringut aitaks ehk leevendada madalam raha hind, kuid LHVs on see minimaalselt 2,1 protsenti + euribor. Teadaolevalt on konkureerivatest pankadest teatud juhtudel võimalik saada aga ka 1,95protsendilist intressi.

Kui patriootlikkus välja jätta, tekib paratamatult küsimus, miks peaks kodulaenu võtja eelistama LHVd, samas kui teenus on lihtsamini ning odavamalt kättesaadav konkurentide juures. Nii muutub ka kaheldavaks LHV pakutavate konkurentsieeliste piisavus loodetud mahus turuosa suurendamiseks.

Hetkel kuum